Kolay Hobiler

Herkesin Yapabileceği Harika Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

10 Ekim 2019
Herkesin Yapabileceği Harika Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Herkesin yapabileceği kolaylıkta olan tığ işi oya modeli yapılışı videolu anlatım ile birlikte burada paylaşılmıştır.

Anadolu’nun En Güzel Sanat Eseri

Anadolu’nun kadınlarının en çok yaptığı ve evine kazanç sağladığı meşgale tığ oyalarıdır. Kadınların severek ve keyifle yaptığı ve sonucunda bin bir güzellikte el emeği ürünler çıkan uğraştır.

Tığ oyası yapımı temeli zincir çekme tekniğine dayanan en kolay el işidir. İğne oyasının aksine daha kolay öğrenebileceğiniz tığ oyası bir tıkla elinizin altındadır. Teknolojinin gelişmesi ve artık herkesin elinde internete ulaşabileceği akıllı telefonların bulunması istenilen bilgiye kolayca ulaşımı sağlar. İnternetten tığ oyası yapımı, incelikleri ve modelleri hakkında birçok bilgiye sahip olabilir, bu teknikleri rahatlıkla tekrar tekrar izleyerek uygulamaya dökebilirsiniz.

Herkesin Yapabileceği Tığ İşi Oya Modeli

Tığ Oyasının Kullanıldığı Alanlar

Tığ oyaları hayatınızın birçok yerinde kullanabilirsiniz. Annelerin kızlarının çeyizini hazırlamada birçok kez baş vurduğu, kolay olması sebebi ile daha çok tercih edilen yöntemlerdir. Tığ oyası modelleri evinizi süslemede, yastık kenarları, vitrin takımları, perdeler, masa örtüleri, battaniyeler, yazma oyaları yapılabilir. Ayrıca yazın ve kışın kullanabileceğiniz bir sürü model yaratabilir, her renkten iplerle kendinize şahane oyalar hazırlayabilirsiniz. Kışın yapılan bereler ve atkılar son dönemlerde birçok modelin çıkması ile rövanştadır. Anadolu’dan kopup gelen bu gelenek artık birçok ev hanımının tercih ettiği, yapımı kolay, kazancı bol, giymesi ve kullanması zevkli en güzel uğraşlar arasında yerini almaktadır. Siz de kendinize gününüzü kaliteli değerlendirmek için bir uğraş arıyorsanız tığ oyası öğrenmeye başlayıp birbirinden güzel modeller üretip hem kendinize hem de bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

Herkesin Yapabileceği Tığ İşi Oya Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.