Kolay Hobiler

Hiç Bu Kadar Güzel Bir İğne Oyası Modeli Gördünüz Mü

21 Eylül 2019
Hiç Bu Kadar Güzel Bir İğne Oyası Modeli Gördünüz Mü

Çıtı pıtı çok şirin bir iğne oyası modeli daha. Sarı çiçekler adını verilen bu oya özellikle yazmalara çok yakışacak.

İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Türkler için çok kıymetli olan örgü işlerinin, birçok alanda örnekleri bulunmaktadır. Pratik yapıldığı gibi, narin yapısıyla, özellikle genç kızlarının çeyizlerinde çok sık görülebilecek niteliktedir. İğne oyası yapmak, diğer el emeklerine göre daha çok emek gerektiren bir iştir. İğne oyası, iğne yardımıyla kumaş üzerine atılan düğümlerden oluşmaktadır. İpliğin küçük gözeneklerden geçirilmesi sonucunda sıkıştırılarak düğüm oluşturulur. Devamlı bir şekilde oluşturulan düğümler iğne oyasının bütününü oluşturmaktadır. İğne oyası işine başlamadan önce kullanacağınız malzemeleri almanız gerekmektedir. En güzel iğne oyası modellerini inceleyerek, siz de çok güzel işlere imza atabilirsiniz.

İğne Oyası İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Genel olarak yemeni kenarlarını ve eşarp kenarlarını süslemek için yapılan iğne oyaları, anlatımlı iğne oyaları videoları izlenerek kolayca yapılabilmektedir. İğne oyası modelleri yapılmaya karar verildiği zaman bazı malzemeler alınmalıdır. Bunlar, iğne, makas ve tığdır. Sadece u üç malzemeyle, el emeği birçok iğne oyası yapılabilmektedir. Bu üç ana malzeme dışında pul, boncuk, misina-anten teli gibi malzemeler de iğne oyası yapımında kullanılabilmektedir.

Sarı Çiçekli İğne Oyası Yapılışı

İğne Oyası Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

İğne oyası, çoğu zaman süs eşyası olarak kullanılabildiği gibi kişinin duygu ve düşüncelerini ifade etmek için bir araç haline gelmiştir. Seveni o kadar fazladır ki iğne oyası üzerinden ticaret yapılmaya başlamıştır. İğne oyası dünyada Türk danteli olarak bilinmesinin yanı sıra çok eski bir geçmişi bulunmaktadır. İğne oyaları, ev dekorasyonunda, pano ve oda takımlarında, masa örtüleri, vitrin takımları, yatak ve yastık örtüleri gibi alanlarda kullanılabilmektedir. Giyim aksesuarlarında ise, yemenilerde, namaz örtülerinde, gelin başı, gözlük kılıfı, şal, fular gibi eşyaların kenarında kullanılabilmektedir.

Sarı Çiçekli İğne Oyası Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.