Kolay Hobiler

Horon Tepen Kızlar Tığ İşi Oya Modeli Sıralı Şahane Model

4 Eylül 2019
Horon Tepen Kızlar Tığ İşi Oya Modeli Sıralı Şahane Model

Tığ işi paylaşımlarında sıra anlatımlı horon tepen kızlar modelinde. Bu modeli daha önce hiç görmediniz!

Geçmişten Günümüze Tığ Oyası Modelleri

Tığ oyaları hayatımıza oldukça eski dönemlerden giren örgü alanlarındandır. Kültürümüzü önemli ölçüde yansıtan tığ oyası modelleri geçmişte de günümüzde de bayanlar tarafınsan oldukça ilgi ile takip edilir. İlk çıktığı dönemlerde geliştirilen örgü teknikleri ilerleyen yıllarda yerini boncuklu oya modellerine bırakmıştır. Tığ oyalarına yeni bir soluk getiren boncuklu modeller uzun yıllar kadınların ilgi ile takip ettiği örgü modelleri arasında yer alır. 

Geçmişimizi Yansıtan Örgü Modelleri

Örgünün ilk çıktığı dönemlerde kadınlar hemen hemen her köşe başında bu örgülerden yaparak dikkat çekerlerdi. Hemen hemen her ağacın başında bir genç kız elinde oyası ile vaktini geçirir ve birbirinden güzel oyalar yaparak kendi çeyizini kendisi hazırlardı. Mahalle arasında hemen her kadının yaptığı tığ oyası ve diğer oya işleri bir döneme damga vuran işçilikler arasında yer almayı başardı. Şu an o dönemde yaşayan kadınlar hayatlarındaki en güzel dönemin o zamanlar olduğunu her fırsatta vurgulamaktadır.

Horon Tepen Kızlar Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Çeyizlerde Saklanan Gizli Harikalar

Oya modellerinin geçmişten günümüze kadar nasıl geldiği hep merak edilen bir konudur. Hanımların o dönemde yaptıkları yazma kenarları, havlular ve dantellerin günümüze kadar nasıl sapasağlam geldiği her daim kadınları mest eder. Her konuda becerikli olan kadınlarımız ördükleri bu örgüleri de sandıklarda koruyarak günümüze kadar getirmişlerdir. Çeşitli saklama yöntemlerinin kullandığı saklama aşamasında tahta sandıklar kullanılarak her türlü örgünün uzun yıllar ilk günkü gibi saklanması mümkün olur.

Horon Tepen Kızlar Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.