Kolay Hobiler

İğne Oyası Düğme Modeli Yapılışı Görenler Çok Beğeniyor

2 Aralık 2019
İğne Oyası Düğme Modeli Yapılışı Görenler Çok Beğeniyor

İğne oyası düğme modeli hem çok farklı hemde çok beğenilen bir modeldir. Düğme üzerine işlenen oya ipleri ile yapılan bir modeldir.

Göz Alıcı İğne Oyası Modelleri

İğne oyasının göz alıcı modelleriyle büyük bir emeğin olduğu ve her genç kızının çeyizinde bulunması arzu edilerek yaptırılır. İğne oyası yapmasını bilen kendi yapar ama yapmasını bilmiyorsa siparişle yapan kişiye beğendiği oyaları hazırlatır. Hazırlanacak olanlar yazma, tülbent oyaları, namaz örtüsü, yaka süsü, kolye, gelin bohçaları, yastık, pike kenarlarına, ev dekorasyonu, havlu ve fular kenarlarıdır. Bazı modeller kolay olduğu gibi zor olan modelleri de vardır. Renklerle uyumlu olan iğne oyası şık ve verilen emeğin ağırlığını taşımaktadır. İğne oyası iğne, firketeler, tığ ve mekik ile yapılan ince oyadır. Tekniği örgü olan bir el sanatı olup zor yönleri olduğu kadar zevkle yapılınca kolay yönleri de vardır. İğne oyası iğnenin düğümle buluşması sonucu ortaya çıkan el işçiliğidir. Örgü doğadan çiçek, yaprak dan esinlenerek yapılır. Her zaman popüler olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

İğne Oyası Düğme Modeli Yapılışı

Emeğin Kendisini Gösterme Sanatı

Verilen emek büyük bir özveri ve sabırla işlenen oyalar başta boyunda veya havluya uyumlu olan örnekleriyle kendisini çok güzel göstermektedir. Geniş ve gösterişli örnekler namaz örtülerinde daha çok tercih edilerek işlenir. İğne oyası havlu kenarları havlunun inci gibi malzemelerle süslemesiyle de daha şık bir görünüm elde edilmektedir.

İşlenen Oyaların Farklı İsimleri Vardır

Her yörede iğne oyasını yapmasını bilenler olduğu için oyalar fark isimleriyle de dikkati çekmektedir. Model çeşitleri yönünden iğne oyaları çok zengindir. El emeği olması dikkat çekiciliğini artırdığından dolayı turistik yerlerde satışı her zaman çok olmuştur.

İğne Oyası Düğme Modeli Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.