Kolay Hobiler

İğne Oyası İki Renkli ve İki Tarafı Pırpırlı Modelin Yapılışı

20 Eylül 2019
İğne Oyası İki Renkli ve İki Tarafı Pırpırlı Modelin Yapılışı

İki renkli olan ve iki tarafı da pırpırlı olan harika bir iğne oyası modeli. Bu oya modelini öğrenmeyen pişman olur.

Geçmişten Günümüze İğne Oyaları

İğne oyaları geçmişten günümüze kadar gelen Türk kültürünün en önemli miraslarındandır. Yapılan her eser yapıldığı toplumun yörenin esintilerini taşıdığı gibi iğne oyası modelleri de yapıldığı toplumun yörenin izlerini barındırır içinde. Çoğunlukla hatta yapılan incelemelere göre sadece iğne oyaları Türk toplumunda yapılmış ve yayılmıştır. Başlangıç noktasının Türkler olması nedeniyle iğne oyası yapılışları, motifleri kendi toplumumuzun özelliklerini yansıtmaktadır. Kendine has özellikler taşıyan iğne oyalarının birçok çeşidi, motifi ve örneği bulunur.

İğne Oyası Yapımının Püf Noktaları

İki Renkli ve İki Tarafı Pırpırlı İğne Oyası Yapılışı

Bir iğne oyası yaparken ihtiyaç duyulan temel materyaller bir iğne ve iğne oyasında kullanıma uygun olan bir iptir. Çok şık ve ince işçiliğe sahip iğne oyaları yapabilmek için en önemli püf nokta iğne oyası yapılışında kullanılacak olan iğne ve ipin birbiriyle olan uyumudur. Birbirine uygun olmayan iğne ve iple güzel sonuçlar almak mümkün değildir. Birbirine uygun ölçülerde olmayan ip ve iğne ile yapılan iğne oyası çalışmalarının görüntülerinde orantısızlıklar olur. Yapılan motiflerin bazılarının küçük bazılarının ise büyük durmasına sebep olur.
Ancak uygun iğne ve iğne oyası ipiyle harika işler ortaya çıkabilir. El becerisinin olması ve ince işçilik gerektiren el sanatlarına yatkınlık da önemli bir husustur.
Biraz el becerisi ve birbirine uygun olarak seçilmiş iğne, iplerle birbirinden güzel yazma kenarları, havlu kenarı süslemeleri, tülbent oyaları yapmak çok keyifli ve eğlenceli olur.

İki Renkli ve İki Tarafı Pırpırlı İğne Oyası Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.