Kolay Hobiler

İğne Oyası Kardelen Çiçeği Yapılışı Çıtı Pıtı Bir Güzellik

17 Eylül 2019
İğne Oyası Kardelen Çiçeği Yapılışı Çıtı Pıtı Bir Güzellik

Çıtı pıtı bir güzellik olan iğne oyası kardelen çiçeği modeli. Kesinlikle çok beğeneceğinizi düşündüğümüz bir model.

Özenle Hazırlanan İğne Oyaları

İğne oyaları ile karşılaşıldığı anlarda kuşkusuz hemen nostaljik anılar gözlerde canlanır. Evlerde belli köşelerde yerlerini almış olan danteller, işlemeler hala görülebilmektedir. Anısı anneannelerden, baba annelerden kalmış olarak nitelendirilir. Zamanında yapılmış olan mesela havlu oyaları çeyiz mahiyetinde hazırlanmış ve saklanmıştır. Bunların hepsi el emeği ile üretilmiş olan dekorlardır.

İğne Oyası Yapımında Ne Kullanılır

İğne oyası yapılırken kullanılan ürünlerin sağlam ve dayanıklı olması gereklidir. Çünkü dayanıklı olan ürün kaliteli gözükür. Şifon ya da naylon tipinde yardımcı unsurlar vardır. Bu noktada üretici tüketicinin dikkatini çekmek için öncelikle kaliteli ürün seçerek sonrasında emeğini konuşturur. Bu ürünler tam anlamıyla işçilik sunan ürünlerdir. Dolayısı ile kişiye özel renk ve desenlerde modeller üretilir.

İğne Oyasının Kullanıldığı Alanlar

El sanatları içerisinde en eski zaman diliminde adı geçen iğne oyaları işleri günümüze kadar uzanmış eserlerdir. İğne oyaları; tülbentlerde, fularlarda, havlu kenarlarında, mendillerde rahatlıkla kullanılabilir.

İğne Oyası Kardelen Çiçeği Yapılışı

İğne oyası modelleri kendi arasında çeşitlere ayrılır. Çiçek modelleri, yaprak modelleri, figürler, logolar gibi. Bunların hepsi ayrı ayrı emek ister. El emeği olan her bir parça gerek eni gerek uzunluğu açısından yapılma süresi değişiklik gösterir. Çünkü tek tek ilmekler halinde işlendiği için bir sıra dahi atlanmadan itinalı yapılması gereken şeylerdir. Kadının el emeğini, gözünün nurunu ve tabi ki estetiksel yaklaşımı en güzel yansıtan küçük sanat eserleridir.

İğne Oyası Kardelen Çiçeği Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.