Kolay Hobiler

İlk Defa Yaptı Herkes Şaştı Tığ İşi Oya Modeli

21 Temmuz 2019
İlk Defa Yaptı Herkes Şaştı Tığ İşi Oya Modeli

Bu tığ işi modeli komşum ilk defa bana bakarak yaptı gören herkes şaştı. Hanımların el işine geçmişten gelen bir yeteneği var derler.

Tığ işleri hakkında bilgi sahibi olan ya da olmayan herkesin yapabileceği bir model olduğunu düşünüyorum. Oya yapımında çok fazla becerikli hanım var. Bu tür tığ işi oya örneği yapmaya yeni başlayanların da hızlıca öğrenip el alışkanlığı kazandıklarını gözlemliyorum. Aslında bana kalırsa bütün kadınlar bu işte üstün yetenekli doğuyorlar. Gerekli tek şey ise istek ve biraz azimli olmak. Tığ işi örgü örmeyi kolay yoldan öğrenmek için istekli olmalısınız çünkü ilk denemelerde hiç bir işte başarılı olamazsınız. Bu yüzden büyük bir istek ve merak ile denemeye devam etmelisiniz, bu sayede zihniniz bu işin zor olmadığını kabullenir ve işi öğrenmeyi daha hızlı kavrarsınız.

Oya Modelleri ve Yazma Kenarı Tığ İşi Modelleri Nasıl Yapılır?

Birbirinden güzel yüzlerce oya modeli arasından bir seçim yapmak oldukça zor. Ama yapmayı öğrenince bir o kadar da eğlencelidir. Oya yaparken en basit model ile yani en kolay olanından başlamanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Bu sayede daha kolay öğrenip, zor modellere geçebilirsiniz. Yazma oyaları modelleri en basit örülen tığ işleri arasında birincidir diyebiliriz. Dışarıdan bakınca herkese çok zor gibi görünse de zamanla anlayacaksınız ne kadar pratik ve kolay yapıldığını. Günümüzde hala genç kızların çeyizlerini süsleyen ve dolduran yazma oyaları, havlu kenarları, danteller, vb. rengarenk duruşu ile insanı cezbediyor. Ülkemizde her 10 kadından 7’sinin bildiği tığ işi örgüler, hanımlar için ekstra bir meslek olarak kazanç hemde bir hobidir. Ev bütçesine katkıda bulunmak isteyen bir çok kadın bu iş sayesinde masrafları karşılayabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.