Kolay Hobiler

İnce Ayrıntısıyla Muhteşem Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

18 Mart 2020
İnce Ayrıntısıyla Muhteşem Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Tüm püf noktalarının anlatımıyla yeni bir tığ işi oya modelinin tüm ayrıntıları burada. Güzel bir oya yapmanın bir kaç aşaması var.

Tığ oyaları genç kızların çeyizlerini süsleyen çeyizliklerin başında geliyor. Evlilik hazırlığı içerisinde olan genç kızlar ve anneleri, farklı çeşitlerde çeyizlik yazmalar işleyerek, hediyelik olanları bir kenara evde kullanılacakları bir kenara ayırırlar. Ayrıca çeyiz hazırlığı içinde olan ailelerin bu konuda çok fazla seçeneği de bulunur. Örneğin tığ ile örülmüş patikler, şallar, fularlar, havlu kenarları vs. daha çok sayıda çeşit ile çeyiz sandıkları doldurulur. 

Püf Noktalarıyla Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Tığ İşi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Günümüzde tığ işi örgüler kadınların tüm boş vakitlerini ayıracak kadar sevdiği bir hobi hâline gelmiştir. Çok eski yıllardan bu yana devam eden tığ işlerine her geçen gün yepyeni model ve motifler ekleniyor. Tığ işi ile ilgili herhangi bir bilginiz ya da deneyiminiz yoksa yapmanız gerekenler çok basit. Öncelikle hangi motifi öğrenmek istediğinize karar vermelisiniz. Daha sonra istediğiniz renkte bir ip ve ipe uygun kalınlıkta bir tığ kullanarak öğrenmeye başlayabilirsiniz. Eğer yanınızda elişi yapmayı bilen biri varsa o kişiden yardım isteyerek motifi örmeyi öğrenebilirsiniz. Yakın çevrenizde bilen biri yoksa hiç uğraşmadan internette bulunan anlatımlı videolar eşliğinde kolay bir şekilde öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Videodaki adımları takip ederek aslında ne kadar da kolay olduğunu öğrenir ve bundan sonraki tüm boş vakitlerinizi elişi yaparak değerlendirmeyi düşünürsünüz. En güzel hobiler arasında yer alan tığ işleri sayesinde zihniniz tazeliğini korur. Aynı zamanda da aklınızdaki olumsuz düşüncelerden kurtularak moraliniz yerine gelmiş olur.

Püf Noktalarıyla Tığ İşi Oya Modeli YapılışıETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.