Kolay Hobiler

İnce Çubuklu Tığ İşi Oya Modeli Çok Güzel ve Kolay

23 Eylül 2019
İnce Çubuklu Tığ İşi Oya Modeli Çok Güzel ve Kolay

İnce çubukla yapılan tığ işi oya modeli. Çok güzel ve kolay olan bu tığ oyasını oyacı hanımlar çok beğeniyor.

Tığ işi

Eli işi kültürümüzün bir parçası olmaktadır. Genlerimizden bu güne kadar gelmiş olan ve gelecekte olan nesillere aktara bilinecek bir işçiliktir. Eli tığ tutmaya başlayan kızlara anneler hemen ilk talimatlarını vermeye başlamaktadır. Eline tığ ve ipliği alarak al şunu eline boş duranı kimse sevmez diyerek tığ ve iple ilk tanışma bu şekilde başlamaktadır. Hemen zincir çekme öğretilmektedir. Tığ kalınsa iplikte kalın iplik ince ise tığ ince olmalıdır. Zevke ve yapılan işe  göre  ipler çok renkli olarak kullanıldığı gibi tek renk olarak kullanılmaktadır. Teknoloji ne kadar gelişse de el emeği ile yapılmış işlerin yerini asla tutamaz. El emeği ile yapılmış olanda emek, göz nuru ve alın terinin olması nedeniyle her zaman daha çok ilgi çekmektedir. El işi ile yapılmış işlerin hazırla oranla pahalı olmasının nedeni emeğe verilen değerdir.

İnce Çubuklu Tığ İşi Yapılışı

Videolar İle Öğrenebilirsiniz

Tığ işini bu güne kadar öğrenmediyseniz internette anlatımlı oya modelleri mevcuttur. Bu videolar ile siz de çok kolay bir şekilde deneme yanılma yöntemiyle öğrenebilirsiniz. İşin zevkine varınca sizde kendinize ve çevrenize tığ işi ile yaptıklarınızı gösterip hatta satabilirsiniz.

Tığ İşi İle

Tığı iple örmeye başlayınca yelek, şapka, hırka, dantel, tığ oyaları, paspas, masa örtüsü, oyuncak bebekler, bebek patikleri, battaniye, yatak örtüsü, çeyizlik lif, tutaç, mutfak önlüğü, havlu kenarları, büyüklere patik, yazma kenarları, yaka iğnesi,  atkı, eldiven, tülbent oyası, şallar, bluz, panolar gibi kullanım açısından çok yönlü olarak   karşımıza çıkmaktadır.

İnce Çubuklu Tığ İşi Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.