Kolay Hobiler

Kadınlara Özel Hediyelik İğne Oyası Modeli Yapımı

12 Kasım 2019
Kadınlara Özel Hediyelik İğne Oyası Modeli Yapımı

Bayanlara özel hediye almak istiyorsanız kendi el emeğinizle iğne oyası kullanarak yapacağınız harika bir başörtüsü hediye edebilirsiniz.

İğne oyası oya modelleri denilince insanın aklında ilk olarak nostalji olması ve eski zaman izleri taşıması istenmektedir. Bu nedenle ki bu işi yaptıran ya da yapan kişiler klasik modeller yerine allı pullu, rengârenk ve cıvıl cıvıl modeller tercih etmektedir. Uzun zaman kullanılmak istenen ve özenle sergilenip sergilenmek istenen bu el emekleri mutlaka özenli davranılarak itina ile saklanır ve sahipleri tarafından en hassas şekilde saklanır.

Çeşitlendirmek gerekirse birçok iğne oyası modeli bulunmaktadır. Yaprak model, çiçek model, figürler, değişik karakterler.. Daha çok çeşitlendirmek mümkün ki kimin hayal dünyasında nasıl canlanırsa isimlendirme yapılır ve öylece kalıp günümüze kadar taşınır. Günümüzde Kişiler bu işlerin kimin yaptığını icat ettiğini bilmeden iyi ki yapmış diyerek kullandığı, sakladığı, sergilediği güzel eserler olarak yerini almaktadır.

Hediyelik İğne Oyası Modeli

Kullanım Yeri Ve Yapım Aşamaları

Aslına bakılırsa iğne oyası yapmanın süresi ve bitirme kriteri yoktur. El emeği olan işçilik ilmek ilmek işlenip en güzel hali ile ortaya çıkmaktadır. Doğal olarak bitirme süresi enine uzunluğuna parçanın kendisine göre değişim gösterip özenli yapılması gerekmektedir. Güzel modelleri olmasının yanı sıra uzun süreler sağlam kalması ve dayanıklı olması, yıkandığında yıpranmasının az olması istenmesi ile birlikte kullanılan iplik ve malzeme dayanıklı olmalıdır. Seçilen malzeme şifon ve naylon iplerden oluşmaktadır. Kullanılan malzeme uygun olduktan ve yapan kişi marifetini ortaya koyduktan sonra ortaya çıkan oya örnekleri seneler boyunca en güzel köşelerde yerini alır ve aşkla kullanılır.

Hediyelik İğne Oyası Modeli

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.