Kolay Hobiler

Kadınların Gözbebeği Tığ İşi Geniş Motifli Çiçek Oyası

6 Eylül 2019
Kadınların Gözbebeği Tığ İşi Geniş Motifli Çiçek Oyası

Tığ işi ile yapılan geniş çiçekli çiçek oyaları kadınların gözbebeği haline gelmiş. En çok tercih edilen çiçek oyalarından birini buradan öğrenebilirsiniz.

Basit Tığ Oyaları Nasıl Yapılır

Tığ işleri genelde kalın ipler ile yapılabilen örgü modellerini ortaya çıkartır. Geçmişten bu yana bu şekilde gelen anlayış günümüzde biraz daha esneklik kazanarak farklılaşmış ve birçok ince oyalar da tığ ile yapılmaya başlamıştır. Tığ oyaları ilk çıktığı dönemlerde kalın ipler ile çok farklı işler yapılıyordu. Bir evde örtü anlamında akla gelen birçok şey tığ ile yapılıyordu. Yastık kılıfları, minderler, paspaslar gibi birçok eşya örülerek kullanılıyordu. Ekonomik olduğu için tercih edilen tığ işleri uzun ömürlü kullanım fırsatı sundukları için de tercih ediliyordu. Günümüzde kadınlar tığ ile yapılabilecek farklı örgü gruplarına yönelerek tığ oyası modellerini ortaya çıkardılar. Her biri ayrı güzel görünüme sahip tığ oyaları zamanlar her kadının yapmayı bildiği tığ işleri arasına girmeyi başardı. İnce işçilik ile hazırlanan oyaların her biri farklı yazmalar için hazırlandı ve günlük yaşamda sıkça kullanılmaya başlandı. 

Geniş Motifli Çiçek Oyası Yapılışı

Tığ İle Yapılabilecek Basit Modeller

Tığ oyası modelleri yapmak aslında kolay olmasına rağmen biraz beceri isteyen bir iştir. Yani her kadın örgü örebilir ancak tığ oyası yapamaz. El alıştırmak amacı ile basit işler deneyerek başlayabilir. Bir anda yazma kenarları yapamayabilir ancak zincir çekerek veya dolgu teknikleri yaparak ise başlayabilir.  Her kadının severek yaptığı tığ oyaları farklı görünümleri ve dekorasyon için ideal olmaları  nedeni ile kadınların sıkça uğraştıkları iş grupları arasında yer alır.

Geniş Motifli Çiçek Oyası Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.