Kolay Hobiler

Kadınların Gözde Modeli Olacak Tığ İşi Oya Yapımı

15 Eylül 2019
Kadınların Gözde Modeli Olacak Tığ İşi Oya Yapımı

Kadınların gözde tığ işi oya modeli olacak olan bu oyayı sizinle paylaşıyoruz. Hemen videoyu izleyim ve modeli öğrenin!

İnce İnce Örülen Tığ Oyaları

Anadolu kültürümüzün çok karışık ve renkli olması sanatla iç içe olması el işlerine de yansımıştır. El işlerimiz de çok çeşitli olup renkli olması kültürümüze dayanmaktadır. El işçiliği gök kuşağı gibi sizi sıcak karşılamaktadır. El işlerine çok emek verilip mutlaka hayatımızın bir yerinde yer alırlar. Tığ oyası bütün renkleri kucaklar ki buna en güzel örnektir. Bazen başımızda, bazen boynumuzda, bazen banyomuzda bazen yakamızda yerini almaktadır. Bulunduğu ortama şıklık ve estetikte birlikte tığ oyası gelir. Yapımının çok zor olması tığ oyasına ayrı bir hava katmaktadır. Emek ve göz nuru kendini çok iyi belli eder. Tığ oyası görenlerin gözlerini alamadığı ve nasılda yapılmış dediği çok ince bir işçiliktir. El sanatları, insanın yaratıcılığını sanatsal beğenileri ortaya çıkardığı için kadınlarımızda marifetleriyle destek olurlar. Böylece el sanatlarında tığ oyaları da yerini daha çok sağlamlaştırır. Havluya yapılan havlu oyaları daha farklıdır. Havluya yapılan havlu kenarları daha kalın olmaktadır.

 Emeksiz Yemek Olmaz

Tığ veya mekikle başlayıp ipek ipliğin ve parmakların yardımıyla devam eden tığ oyası modelleri büyük bir emeğin sergilenişiydi. Emek verilen işler mutlaka size yemek olarak dönecektir. Çünkü emek yerde kalmaz.

Çeyiz sandıkları açıldığında gözler hemen tığ oyalı parçaları aramaktadır. Özenle katlanmış tığ oyalı bohçaların açılmasıyla içinden sade ve çiçekli yazmalar uçlarında ise tığ oyaları hemen dikkati çeker. İsimleri de kendileri gibi güzel olan oyaları seyretmek bile keyif verir. Tığ oyasının isimlerinden bazıları; Efe oyası, Gelin Camdan Baktı, Biber oyası, Gelincik, Bülbül, Coşturan, Menekşe, Papatya, Bülbül Tükürüğü en çok yapılan oyalardandır.

Kadınların Gözde Tığ İşi Oya Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.