Kolay Hobiler

Kaynana Kaçıran Farklı Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

13 Kasım 2019
Kaynana Kaçıran Farklı Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Farkı tığ oyası arayanlar için kaynana kaçıran isimli bu tığ işi oya modelini deneyebilirler.

Tığ İşi İle Neler Üretebilirsiniz?

Tığ işi pratik ve kolaylıkla yapılabilen el işlerinden biridir. İlk defa elişi öğreneceklerin tığ ve ip ile başlayarak basit bir şekilde öğrenebildiği bir örme tekniğidir. İple, ipe en uygun olan bir tığ ile motif ya da oya şeklinde yapılabilen ve örnekleri çeşitlilik gösteren elişi tığ işleri bayanların hayatında önemli bir yer tutar. Çünkü hayatlarının her evresinde her türlü objeye, örtü, kıyafet yada oya yaparak ellerini geliştirmişlerdir. Modern şekillerle yenilenerek her geçen gün daha güzellerine sahip olarak devam etmişlerdir.

Yazma Oyaları Çeşitleri

Tığ işi ile yazma oyaları yapılabilir. Bunun için gereken bir yazma, ip ve tığ gereklidir. İlk zincirin atılmasıyla başlayan tığ işi yazmalara renkli ya da düz renk iplerle hayat verir. Çiçek, dal, yaprak desenlerinden esinlenerek türleri ve renkleri çoğaltılmış tığ işleri hanımların en yaygın el emeği göz nuru el işlerindendir. Bu el işlerini yazmalarda, fular ve havlularda,  bebek kıyafetleri ile şapka ve berelerde görebilirsiniz. Tığ işleri oda takımı ve masa örtülerinde,  perde ve yatak örtülerinde de görülebilir.

Kaynana Kaçıran Oyası Yapılışı

Havlu Kenarları Model Alternatifleri

Tığ işleri arasında havlu kenarları ve oyaları da vardır. Havlular renk ve desen uyumuna göre iplerle ve tığ yardımı ile örülerek süslenir. Türlü örnekler ve motiflerle, dallı, güllü modellerle ipin tığla şekillenmesidir.

Tığ işlerine sizde ilgi duyuyorsanız,  öğrenerek çeşitli örtü ve oyalara imza atmak istiyorsanız web sitelerindeki adreslerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca anlatımlı kitapçıklardan destek alarak çeşitli örnekler öğrenip yapabilirsiniz.

Kaynana Kaçıran Oyası Yapılışı

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.