Kolay Hobiler

Kendine Hayran Bırakır Tığ İşi Oya Modeli

18 Temmuz 2019
Kendine Hayran Bırakır Tığ İşi Oya Modeli

Bu defa farklı birşey denedim kendine hayran bırakır bu tığ işi oya modeli. Yapmak isteyenler benden bakarak yazmaları için yeni model oluşturabilirler.

Çeyiz sandığı hazırlamak asırlardır geleneksel Türk gelenek ve göreneklerinin ayrılmaz bir parçasıydı. Günümüzde bazı kesimlerde önemini kaybetse de kültürel değerlerinden taviz vermeyen ve adetlerinden kopmayan aileler için hala önemini korumaktadır. Çeyiz sandığı içerisinde genel olarak tığ işlerinden yapılmış yazma oyaları danteller, havlu kenarları, patikler vs. gibi ürünler yer almaktadır.  Bunların bir kısmını genç kızlarımızın düğünden sonra eşinin akrabalarına hediye eder, bir kısmını da kendisi kullanır. 

Tığ İşi Havlu Kenarları

Tığ işi ile yapılan örgülerin hepsi birbirinden güzeldir. Ancak havlu kenarlarını ince iş olduğu için örmesi biraz zor ve zahmetlidir. Çeyiz sandığınızda daha gösterişli ve şık bir havlu kenarları olmasını istiyorsanız zor modelleri tercih etmelisiniz.  Zaten havlu kenarı örmeye başlarken ilk yapmanız gereken seçeceğiniz model ve kullanılacak olan malzemenin rengidir. Eğer havlu kenarlarınız düz bir havlunun uçlarına işleyecekseniz istediğiniz renk seçimini istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Fakat uçlarında çiçek motif vs. gibi desenler yapılmış havlulara işleyecekseniz mutlaka havluda olan desenin renklerine uygun renkte ip tercih etmelisiniz. Havlu kenarları örneklerinde kullanılan ana renkler genellikle beyaz ve yeşildir. Bunların dışında mor pembe, mavi sarı vs. gibi renklerde motif ya da desen yaparken kullanılmaktadır. Hazırladığınız havlı kenarlarını havlularınızın üzerine işledikten sonra daha şık durmasını istiyorsanız, havlunuzun üzerinde küçük motifler yapıp işleyerek şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Aslında havlu modelleri ve diğer tığ işi örnekleri tamamen hanımların hayal dünyasına ve zevkine göre hazırlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.