Kolay Hobiler

Kır Çiçekleri Tığ İşi Oya Modeli Çok Beğeneceksiniz Çok

19 Eylül 2019
Kır Çiçekleri Tığ İşi Oya Modeli Çok Beğeneceksiniz Çok

Çok beğeneceğinizi düşündüğümüz kır çiçekleri tığ işi oya modeli. Yapılış aşamaları sırası ile yazıda bulunan videoda gösterilmiştir.

Tığ İşi Oyaları

Çocuklarını evlendirecek annelerin vazgeçilmez hediyeleri çeyizlerdir. Yıllarca özenle evlatlarını büyüten anneler çeyizlerini de emek emek hazırlarlar. Birçok farklı ürünün bulunduğu çeyizlerin yıldızı el emeği ürünlerdir. Uzun ve özenli uğraş isteyen el emeği ürünler pek çok çeşide sahiptir.

El Emeği Ürünler Tığ İşleri

El emeği göz nuru birçok ürün çeyizlerde bulunmaktadır. Patikler, yazma kenarları, örtüler, pike takımları, havlular ve daha birçok değerli parça yeni evlilerin evlerinin takısı olmuştur. El işi deyince akla ilk gelen tabiki tığ işi oyalar olmaktadır. Havlu ve yazma kenarları gelin Evlerinin ilk süsleridir. Tığ işi ile yazma oyaları, havlu kenarları lifler yapılabilir. Tığ oyası ile bazı modeller lif gibi mesela ilk defa bu işi deneyecek olanlar için oldukça öğretici ve kolay işlerdir.

Kır Çiçekleri Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Tığ İşinde Kullanılan Temel Teknikler

Tığ oyaları yapılırken bazı temel teknikler kullanılır. Mesela tığ işi yapmak isteyen birisi mutlaka zincir çekmeyi öğrenmeli. Oluşturulan ip halkanın içinden başı dolanmış olan tığı çekerek yapılan zincir tığ işinin temelidir. Diğer bir teknik ise sık iğnedir. Sık iğnede yine tığ işinin olmazsa olmaz tekniğidir. Sık iğne yaparken tığın başına ip dolanmadan ilmekler çekilir. Tığ işinin bir önemli tekniği de trabzan yapmaktır. Tığ işlerinde trabzan ikili trabzan, üçlü trabzan vb şeklinde sıralanabilir. Tığ işi ile havlu kenarları, yazma kenarları süslenir. Yazma veya havluya uygun renk ve modelde tığ oyası işlenir, sonra istenen yere dikilir.

Kır Çiçekleri Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.