Kolay Hobiler

Kırmızının Parıltısı Tığ İşi Tülbent Oyası Yapımı

11 Şubat 2020
Kırmızının Parıltısı Tığ İşi Tülbent Oyası Yapımı

Tığ işi ile yapılan kırmızı tülbent oyası parıldıyor. Sizde yaptığınız başörtüleri böyle parıldayarak ilgi çeksin ister misiniz?

Bir hobi olarak tığ işi yapmanın yararları saymakla bitmez. Nörobilim tarafından yapılan araştırmaya göre, tığ işi, örgü, dikiş-nakış ve dokuma gibi el işleri meditasyon etkisi gösterip, ruh sağlığı ve rahatlama açısından inanılmaz yararlara sahiptir. Sakinleşmeye yardımcı olur, depresyona neden olan potansiyel stresi azaltır, Alzheimer olma riskini azaltır. Stresli olunduğunda veya uykusuzluk sorunu yaşandığında, tığ işleriyle ilgilenmek kişinin kendisi ve sağlığı için yerinde bir davranış olacaktır.

Tığ işinin bir diğer faydası da, tercih edilecek projede kullanılacak ipliklerin renk ve türüne, hatta kullanılacak kanca vb malzemelerin cinsine kadar her şeyin kontrol ve seçimi tamamen ele alınacağından, hayattaki karar haklarının da kişinin kendisinde olduğu hissi yaşanacaktır.

Yeni başlayanların bile çabucak ve pratik bir şekilde öğrenebileceği tığ işi, bazı tekniklere uyulursa, daha güzel ve memnun edici sonuçlanabilmektedir.

Tığ İşinde Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Tığ işinin nasıl yapıldığını öğrenmek, zihin sağlığı için çok yararlıdır. Önemli birkaç ana motif örneği vardır, bunlar öğrenilip uygulandığında birbirinden güzel  örtüler kolaylıkla örülebilecektir.

Yazmalar, Türk kültüründe büyük özellik taşıyan ve her alanda büyük bir rolü üstlenen çeyizlik yazmalar, tığ ve iğne oyalarıyla bezendiğinde, çok kullanışlı ve görsel zenginliğe sahip, adeta bir tablo haline gelmektedir. Yazmalar aynı zamanda başörtüsü, örtü, tülbent gibi farklı isimlerle de anılmaktadır. Daha çok çeyizlerde sergilenmek amacıyla hazırlanan yazmalar, hem günlük, hem de özel anlarda kullanılmakta, tüm renk ve desenleri içinde barındırmaktadır.

Kırmızının Parıltısı Oya Modeli

Yazmalara oya yapılmak istenildiğinde, bilhassa iğne oya örnekleri tercih edildiğindedaha uzun süre kullanıma sahip ve daha şık görünümler yakalanılabilmektedir.

Bu denli yararlı tığ işleri yapımını mutlaka öğrenip, hem boş zamanlarda zevkle yeni yeni örtüler örülebilir, hem  stres atılır, hem de zihin jimnastiği yapılabilir.

Kırmızının Parıltısı Oya Modeli

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.