Kolay Hobiler

Kıskanç Gelin Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

7 Şubat 2020
Kıskanç Gelin Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Bordo renkli ve kenarı dikişli tülbente yaptığım kıskanç gelin tığ işi oya modeli. Hem kolay ütüleniyor, hemde yazmada çok güzel duruyor.

Tığ işi örgü modelleri çok kullanışlı bir örgü çeşididir. En fazla kullanılan modeli ise tığ oyaları çeşididir. Bu ürünlerin yoğunlukla kullanıldığı alanlar çeyiz olur. Çünkü çeyiz içerisinde yer alan hemen hemen her eşyaya tığ işi bir işleme yapılır. Bu sayede görünümde bir şıklık meydana gelir. Bu durum eski zamanlarda kızların hünerlerini göstermek amacı ile de yaptıkları bir türdür. Birçok farklı tığ işi modeli vardır. Bu modeller yazma oyalarında, tülbentlerde, fularlarda, şallarda kullanılan modellerdir. Her kullanım alanı için farklı bir model bulunur. Aynı zaman da kullanım açısı olarak da kişilerin zevklerine bağlı olarak yaptıkları işler arasında yerini alan durumlardan birisi halini alır.

Tığ Oyası Yaparken Modellere Dikkat Edin

Çeyizlik yazmalar için en fazla tercih edilen model tığ oyası modelidir. Ancak tığ oyası yaparken dikkatli olunması gereken bazı durumlar vardır. Bu örgü çeşidi Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan bir çeşittir. Narin bir görünüme de sahip olması nedeni ile çeyizlik eşyaların arasında da yoğun olarak kullanılan bir modeldir. İstenilen renk ve desende yapma durumu mümkündür. Bu örgü modeli hemen hemen her yaştaki kişilerin severek tercih ettiği modeller arasında yer alır. Ancak tığ oyası yaparken kaliteli malzeme kullanmaya dikkat edilmelidir. Bu sayede yapılan örgülerin uzun bir süre kullanılma olasılığı daha da artmış da olur.

Kıskanç Gelin Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.