Kolay Hobiler

Komşunun Komşudan Sakladığı Tığ İşi Oya Yapımı

27 Aralık 2019
Komşunun Komşudan Sakladığı Tığ İşi Oya Yapımı

Komşunun komşudan sakladığı tığ işi oya modeli. Bu model ile yaptığınız başörtülerini gören sizden mutlaka nasıl yapıldığını soracak.

Tığ adı verilen ucu kancalı küçük şişler ile yapılan kenar süslemelerine oya adı verilir. Tığ oyaları içerisinde ise en yaygın olanı hiç şüphesiz yazma oyalarıdır. Yazmalar ise günümüzdeki tülbent ve başörtülerine verilen isimlerden bir tanesidir. Yazmaların farklı renk ve desenlerde çeşitleri bulunmaktadır.  Dörtkenarı boş olan yazmalar çeşitli oya modelleri ile daha da güzelleştirilir. En çok tercih edileni tığ oyaları olsa da bunun yanında iğne oyaları da yazma kenarlarını süslemektedir. Günümüzde ise fabrikasyon ürünü oyalar yazma oyaları olarak çokça kullanılmaktadır.

Komşunun Komşudan Sakladığı Tığ Oyası

Yazma Oyası Çeşitleri

Yukarıda da belirttiğim gibi yapımının kolay olması ve daha kısa sürede tamamlanıyor olmasından dolayı en yaygın olanları tığ oyalarıdır. Bunun yanında özel bir işçilik, sabır ve beceri gerektiren iğne oyaları da vardır. Çeyiz hazırlama gayreti olan insanlar yazmalarını tığ ile kendileri oyalarken iğne oyası konusunda satın almaya başvururlar. İğne oyalarına olan ilgi ve herkesin kolaylıkla yapamıyor olması bazı kadınlar için de gelir kaynağı olmuştur. Bugün iğne oyalı bir yazma en uygun haliyle iyi bir fiyata satılmaktadır.  El örgüsüne yeteneği olmayan kimseler içinse makinelerde üretilen hazır oyalar devreye giriyor. Kenarı boş yazma takmak istemeyenler de bu ürünleri çokça tercih ediyor. Tığ işleri daha çok çeyizleri zenginleştirdiği için yazmalarının kaliteli ve uzun ömürlü olması gerekmektedir. Yapan kişinin mahareti dâhilinde çok çeşitli yazma oyalarına rastlamak mümkündür. 

Komşunun Komşudan Sakladığı Tığ Oyası

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.