Kolay Hobiler

Kredi Kartı ile Yapılan Tığ İşi Oya Modeli Anlatımı

9 Eylül 2019
Kredi Kartı ile Yapılan Tığ İşi Oya Modeli Anlatımı

Tığ işi oya modelinin yapımında kredi kartı ve boncuklar kullanılmıştır. Ortaya çıtı pıtı bir model çıkmış.

Tığ El Emeği İle Neler Yapılabilir

Tığ kullanarak yapılan örme işlerine tığ oyası denilmektedir. Tığ işi diğer örme işlerine göre daha kolay bir elişidir. Örme işine yeni başlayanların bazı temel teknikleri öğrendikten sonra çok güzel modeller ortaya çıkarabilecekleri tığ işi ile birçok çeyizlik ürün yapılabilmektedir. 

Tığ İle Örme İşleminde Kullanılan Temel Teknikler

Tığ işleri yapılırken bazı temel tekniklerin bilinmesi hem daha pratik hem daha profesyonel modeller çıkarmanın en kolay yoludur. 

Temel Teknikler Nelerdir?

Tığ oyası modelleri yapacak olan kişinin ilk bilmesi gereken şey zincir çekmektir. Zincir çekmek çoğu tığ işimodel zincir çekerek başlar. Tığın örgü yapacağınız ipliğin ucunda küçük bir halka oluşturulup, tığın başına dolanan ipliğin bu halkanın içinden çekilmesi ile oluşan örgü tekniğine zincir denir.

Zincir çekmenin ardından sık iğne yapımı da bilinmesi gerekli olan bir tığ işi tekniğidir. Çekilmiş olan birkaç zincirin ardından tığın başına ipi dolamadan ilk baştaki halkaya batırılır, ardından tığda oluşan iki ilmek tığın başına ip dolanarak tek seferde çekilir bu tekniğe sık iğne denir.

Kredi Kartı ile Yapılan Tığ Oyası

Tığ işlerinin çoğunda zincir çekmek ve sık iğnenin yanında trabzanda kullanılır. İkili üçlü gibi birçok çeşidi olan tranzan yapımı da kolaydır. İkili trabzan için bir ve iki zincir çekilir. Tığın başı dolanır ve ilmek alınır alınan ilmek halkanın içinden geçirilerek ip çekilir ve tığ üzerinde üç ilmek oluşur. Oluşan ilmekleri tığın başı dolanarak ikili gruplar halinde çekilir. Böylelikle ikili trabzan oluşturulmuş olur. 

Kredi Kartı ile Yapılan Tığ Oyası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.