Kolay Hobiler

Modası Geçmeyen Efsane Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

8 Kasım 2019
Modası Geçmeyen Efsane Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Tığ işi yapan kadınların sürekli yapmış oldukları modeller var. Şimdi paylaşılan modelde hiç bir zaman modası geçmeyen bir model.

Geleneksel Türk el sanatları içerisinde bambaşka bir yeri olan tığ oyaları birbirinden güzel örneklere ve kullanım alanına sahiptirler. Evleri süsleyen, yaşamı güzelleştiren ve dinlendiren bir uğraş olan tığ örgüleri bizlere atalarımızdan kalmış örnekler ile yaşamaya devam ediyor. Tığ ile yapılan işler ile hem boş vakitler değerlendirebilir, hem de dekoratif örnekler hazırlanabilir. Sadece ülkemizde değil artık bütün dünyada da ilgi çekmeye başlayan tığ işleri aynı zamanda bazı kadınlarımız için bir gelir kapısı da olmaya başladı. Tığ oyası modelleri masa örtülerinden havlu kenarlarına, perdelerden salon takımlarına kadar birçok yerde kullanılabiliyor. Bazen bir bütün halinde örülen tığ işi örnekleri bazen de motiflerin birleştirilmesi ile ortaya çıkartılıyor. 

Modası geçmeyen tığ oyası modeli

Tığ İşi Örgü Modelleri

Tığ işi örgüler için kullanılacak ip ve buna göre seçilecek tığ örülecek örneğe göre değişiklik gösterir. İplikler kalından inceye kadar değişen numaralara sahiptirler. Aynı şekilde örgü örmek için kullanılan yünlerle de tığ örgüsü yapılabilir. Havluların kenarını süslemek için yapılan havlu oyaları ince ve renkli iplikler ile yapılır. Dantel olarak adlandırılan tığ işleri satış amaçlı üretilebileceği gibi, hediyelik ya da çeyizlik olarak da örülebilir. Yazmaların kenarlarına yapılacak minik motifler yazmanın daha güzel görünmesini sağlar. Perde uçlarına da tığ ile örülmüş parçalar takılabilir. Tığ örgülerinin en özel tarafı ise gelenekten geleceğe aktarılabilir olmalarıdır. 

Modası Geçmeyen Tığ Oyası

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.