Kolay Hobiler

Model Paylaştıkça Güzel Tığ İşi Oya Modeli

1 Temmuz 2019
Model Paylaştıkça Güzel Tığ İşi Oya Modeli

Bu modeller paylaştıkça güzel, tığ işi oya modeli ve yapmaya meraklı olanlar paylaştığımız oya modellerini kullanarak örmeye hemen başlayabilirler.

Tığ işleri kategorisinde yer alan havlu kenarları, yazma oyaları tığ oyaları 7’den 70’e her kadının büyük ilgisini ve beğenisini kazanmayı başarmıştır. Büyükannelerimizden ya da babaannelerimizden bizlere miras kalan tığ işleri de her dönemde farklı model seçenekleri ile Türk kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olmuştur. İnce iplikler ve ince uçlu tığlar ile tek tek örülen ve yazmalara nakşedilen oya modelleri büyük bir titizlik ve dikkat isteyen el emeği ürünleri arasında yer alıyor. Her dönem kendini güncelleyen ve modaya uygun renk ve motifler ile karşımıza çıkmayı başarmış tığ işi örnekleri zamana ve modaya ayak uydurmak isteyenlerin kombinlerinin baş tacı olmuştur.

Tığ İşleri Neden Önemini Kaybetmiyor? 

Türk geleneğinde evlenen genç kızlara ya da erkeklere çeyiz hazırlanıyor. Bu çeyizlerin genel amacı nişan sırasında ya da evlilik sonrasında erkeğin ya da kadının akrabalarına hediyelik vermek onların değerli oldukları hissettirmek ya da kadının düğünden sonrası kullanması içindir. Çeyiz sandıkları çoğunlukla tığ oyaları havlu kenarları, patik modelleri, oya örnekleri, atkı, şallar, bebek yelekleri bebek patikleri vs. vs saymakla bitiremeyiz. Bu nedenden dolayı tığ işleri ya da örgüler Türk gelen ve göreneklerini ayrılmaz bir parçası olmuş ve her dönem kendini yenilemiştir. 

 Tığ işi modelleri çoğu zaman kolay örneklere sahip olsa da kimi zamanda zor ve meşakkatli örneklere de sahip olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.