Kolay Hobiler

Muhteşem İğne Oyası Çiçek Modeli Anlatımı

2 Mart 2020
Muhteşem İğne Oyası Çiçek Modeli AnlatımıMuhteşem bir iğne oyası yapmaya hazırmısınız, yazımızda çiçek modelinin anlatımı mevcut ve mükemmel bir iğne oyası yapabilirsiniz.

Dünden Bugüne Değişmeyen Zarafet: İğne Oyaları

Bir ülkenin kültürel kişiliğini el sanatları yaşatmaktadır. El sanatları toplumda arkadaşlık, dostluk ve yardımlaşma gibi değerlerin güçlenip sürekliliğini sağlamaktadır. Geçmişten günümüze Türk kadınının geleneksel el sanatlarından biri olan iğne oyaları, süs eşyası olmasının yanında, sözsüz ama çok güçlü bir iletişim aracı olarak kendini ortaya koyma tarzıdır. Bundan dolayı geleneksel el sanatlarımızın en ilginçlerinden biri olan iğne oyalarını anlamak özel bir önem taşımaktadır.

18. yüzyıldan beri kullanılan bir teknik olup, yalnızca bizim Anadolu kültürümüze ait örgü tekniği olan iğne oyası, Dünya literatüründe “Türk Danteli” olarak geçen, tekniği örgü olan bir el sanatıdır. Gereci çelikten yapılmış, ince, uzun iğne olan iğne oyası; iğnenin çekilmesiyle oluşan düğüm veya ilmiklerin üst üste tutturulmasıdır. Bu ilmekler bir araya geldiğinde ortaya rengarenk bir görsel şölen çıkıyor.

Gelmiş Geçmiş En Güzel İğne Oyası Modeli Yapılışı

İğne Oyalarının Kullanım Alanları

İğne oyası kullanım alanı oldukça geniştir. Eskiden yalnızca yemeni ve havlu kenarları süslemesinde kullanılırken, günümüzde tepsi örtüsü, sehpa örtüsü, panolar, oda takımları, masa örtüleri, vitrin takımları, yatak örtüleri, yastıklar, çarşaflar, şase, bohça, namaz örtüsü ve abajur gibi ev süslemesi, ev tekstili, kıyafet ve eşya süsleme alanında iğne oyası rahatça kullanılabilmektir. Geleneksel nakışların en çok tercih edildiği modellerden biri olan iğne oyaları, tülbent modellerini de gelecek nesillere aktarmaya devam etmektedir. Sandık çeyizlerinin vazgeçilmezlerinden olan iğne oyası tülbentler, her yaşta beğeniyle kullanılmaktadır.

Gelmiş Geçmiş En Güzel İğne Oyası ModeliZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.