Kolay Hobiler

Muhteşem İkiz Kelebek İğne Oyası Modeli ve Yapımı

6 Mayıs 2020
Muhteşem İkiz Kelebek İğne Oyası Modeli ve YapımıEn çok beğenilen iğne oyası modellerinden birisi de ikiz kelebek modelidir. Örneğin anlatımı tüm aşamaları ile burada paylaşılmıştır.

İğne oyaları her bayanın severek yaptığı en fazla Türk toplumuna özgü olarak bilinen bir oya çeşididir. Bayanların severek yaptığı iğne oyaları boş vakitleri değerlendirmek için harika bir el işi sanatıdır. Genelde Türk toplumlarında kullanılmış ve birçok alana kullanımları yansımıştır. Bu nedenle olsa gerek dünya çapın da Türk danteli adı ile ün salmıştır. İğne oyaları ile birçok ürün yapmak mümkündür. En çok bilineni iğne oyları ile tülbent ve yazma oyaları yapımıdır.

İkiz Kelebek İğne Oyası Yapılışı

İğne Oyası Model ve Malzemeleri

İğne oyaları temelde özel tasarım ipek iplikler ve bu el sanatı için özel üretilmiş iğneler kullanılarak yapılmaktadır. Kullanılacak ip ve iğnenin kaliteli olması yapılan motiflerin güzel bir görünüme sahip olması için oldukça önemlidir. Özellikle kullanılan ipliklerin iğne oyaları için özel üretim olan ipek ipliklerden olması yapılan oyaların görünümünü daha çok güzelleştirir. Üç boyutlu yapılan ve gerçekçi bir görünüme sahip olan oyaların güzelliğine güzellik katar. Sinek kanadı, buğday başağı ve çeşitli çiçek, yaprak motifleri en çok bilinen ve sevilen iğne oyası modelleri arasındadır. Birbirinden güzel ve şık duran oldukça fazla model ve motif örneği vardır. Yeni başlayanlar kolay olan modelleri tercih ederek yapmaya başlamalarında fayda vardır. İğne oyaları motifleri ile birbirinden güzel ve rengârenk havlu kenarları, yazma kenarları ve tülbent kenarları yapılabilir. Hem keyifli vakitler geçirip hem de boş zamanları değerlendirmek iğne oyaları ile mümkün hale gelir.

İkiz Kelebek İğne Oyası YapılışıZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.