Kolay Hobiler

Muhteşem Ötesi Tığ İşi Oya Modeli Öğrenmek İster Misin?

28 Haziran 2019
Muhteşem Ötesi Tığ İşi Oya Modeli Öğrenmek İster Misin?

Muhteşem ötesi güzellikte yepyeni bir tığ işi oya modeli öğrenmek ister misiniz? Bu modeli öğrenince çok fazla kullanmak isteyeceksiniz.

Kadınların evde ya da komşu gezmelerinde işlemeyi en sevdikleri el işleri genelde oya modelleri denilebilir. Yazma kenarına işlenen rengârenk oya modelleri geleneksel bir çeyiz ritüeli haline gelmiştir. Bu modeller de şık tasarımlar her zaman ilgi çekmektedir. Aynı zamanda hiçbir oya tasarımı da rastgele ortaya çıkmamıştır. Kadınların emek emek uğraşarak meydana getirdiği tığ işleri birçok genç kızın çeyizini süslerken başlarını kapatan hanımlarında başlarını süslemeye devam ediyor. Hiçbir zaman modası geçmeyen bu tığ işlerinin yapılmasında birden fazla neden sayılabilir. Yalnızca genç kızların çeyizlerinde değil aynı zamanda erkeklerin de çeyizleri için anneler bu tığ oyalarını yapıyorlar. 

Muhteşem Ötesi Tığ Oyası Yapılışı

Tığ Oyalarında Farklı Desenler

Başörtüsü olarak kullanılan yazmalar kenarlarına işlenen oya modelleri ile çok daha renkli bir hale geliyor. Örtünün bir simgesi haline gelen bu oyalar hemen her desende yazmanın kenarına işlenebiliyor. Bunun yanında yazma kenarlarını süsleyen tığ işleri farklı şekillerde de yapılabiliyor. Tığ ile havluların kenarlarına da çeşitli işlemeler yapabilirsiniz. İnce havlu kenarı modelleri ile kalın ve süslü havlu kenarları banyo ve tuvaletlerin daha hoş görünmesini sağlıyor. Sizler de oya işlemek ya da havlu kenarlarına çeşitli süslemeler yapmak isterseniz bu tarz modelleri anlatan videolardan ve sayfalardan yararlanabilirsiniz. Nasıl bir tığ ve ip kullanmanız gerektiğinden modelin başlanıp bitirilmesine kadar her detay bu anlatımlı örnekler içerisinde yer alıyor. 

Muhteşem Ötesi Tığ Oyası Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.