Kolay Hobiler

Ne Güzelsin Sen Çok Farklı İğne Oyası Modeli Yapılışı

20 Ocak 2020
Ne Güzelsin Sen Çok Farklı İğne Oyası Modeli Yapılışı

Çok güzel görünen farklı bir iğne oyası modelini daha öğrenmek ister misiniz? Baştan sona kadar olan anlatım sayesinde hiç zorlanmayacaksınız.

Oya modelleri eski dönemlerden bu yana yapılmış bir süsleme tekniğidir. Oyalara bazen bir mendil kenarında bazen bir tülbent kenarında bazen de bir çarşaf kenarında rastlamak mümkündür.  Oya adı altında farklı tekniklerle yapılan birçok çeşidi mevcuttur. Bunlar arasında en çok bilineni de iğne oyalarıdır. İğne oyaları yapılış kolaylığı açısından daha çok tercih edilir. İğne oyalarına günümüzde en çok tülbent kenarlarında rastlamaktayız. Çeyiz kültürünü yaşatan yörelerde her gelinin sandığında mutlaka iğne oyası görmek mümkündür.

Çok farklı iğne oyası modeli

İğne Oyasındaki Ayrıntılar

Yazma oyaları çeyizde önemli yeri olan bir el işidir. İğne oyasına başlamadan önce yapılması gereken ilk şey canlı ve yıkayınca solmayacak kalitede bir tülbent belirlemektir. Tülbentin içerisindeki renklerin yoğunluğuna göre oyanın yapılacağı renkler tespit edilir. İpler de hazır edildikten sonra oylar için uygun olan ince uçlu bir iğne edinilir. İğne oldukça ince olmalı ki örgü esnasında tülbenti delmesin. Malzemeler gerektiği gibi hazırlandıktan sonra iğne işine zürafa denilen yöntemle başlanarak tülbentin 4 kenarının işlenerek oyanın zemini oluşturulur. Bu işlem yapılırken tülbentin kenarları kıvrılarak hem düzenli bir görüntü sağlanır hem de tülbentin delinmemesi amaçlanır. Zürafanın çekileceği ipin rengi tülbentin zeminine uygun olarak belirlenir. Oyanın modeli ne olursa olsun birinci aşamada mutlaka bu uygulama yapılır sonrasında ise istenilen bir örnek seçilir ve iğne oyasının örülmesine geçilir. Bir iğne oyası modelinin ağırlığına göre 5 -10 gün içerisinde tamamlanabilir. Bu süreç kişinin elinin maharetine göre uzayıp kısalabilir.

Çok Farklı İğne Oyası Modeli Yapımı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.