Kolay Hobiler

Olmazsa Olmaz Efsane Tığ İşi Oya Modeli Yapımı

2 Aralık 2019
Olmazsa Olmaz Efsane Tığ İşi Oya Modeli Yapımı

Tığ işi ile yapılan ve olmazsa olmaz dedirten efsane oya modelinin yapılışı. Yazma üzerinde uygulanışı ile birlikte anlatımı burada!

Tığ Oyası Eskisinden Daha Kolay Öğreniliyor

Ülkemizde tığ işleri kadınlar tarafından çok seviliyor. Birçok alanda kullanılan tığ işleri kadınların marifetli ellerinden çıkıyor. Kadınlar evlerinde tığ işi yapıyor. Özellikle çeyizlerde son dönemlerde tığ işleri çok modadır. Çeyizlerin olmazsa olmazı yazmalar tığ işleri ile süsleniyor. Yazma oyaları kadınlar tarafından örülerek yazmaların kenarına işleniyor. Bu sayede hem çeyiz hem de günlük kullanım için çeşitli yazma modelleri ortaya çıkıyor. Anadolu’nun her bir köşesinde kadınlar yazma kullanıyor. Kullanmış olduğunuz yazmaları kendi el emeği tığ işleri ile süslüyorlar. Tığ işi, modası hiç geçmeyen örgü modellerinden bir tanesidir. Birçok modelde tığ işi vardır. Kadınlar tarafından en çok sevilerek kullanılan tığ işleri dantellerdir. Kadınlar dantelden yapılmış ev eşyalarını çok severler.

Efsane Tığ Oyası Yapılışı

Yazma Kenarları Çok Seviliyor

Yazma kenarları kadınlar tarafından en çok işlenen tığ işidir. Kadınlar işlemiş olduğu tığ oyalarını,çeşitli yazmalara geçirerek çok güzel süslemeler elde etme imkanı buluyorlar ve bunları hediyelik olarak da değerlendirebiliyorlar. Tığ işinden yapılmış yazmaları satarak,  maddi geliri elde eden kadınlar da var. Çağımızın internet çağı olması ile kadınlar internette, çeşitli sayfalar açarak bu sayfalardan oyalı yazma satışları yapıyor. Bu sayede kendi el emeğini maddi kazanca dönüştürmüş oluyor. Kendisine ve ailesine küçük de olsa maddi bir katkı sağlıyor. Çalışma imkânı olmayan bayanlar için tığ işi yapmış atmak oldukça iyi daha bir para kazanma yöntemidir.

Efsane Tığ Oyası Yapılışı

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.