Kolay Hobiler

On Beş Parmak Motifli Tığ İşi Oya Modeli Yapımı

12 Ekim 2019
On Beş Parmak Motifli Tığ İşi Oya Modeli Yapımı

On beş parmak motifli tığ işi oya modeli yazma kenarlarında zarif duran nadir oyalardan birisidir.

Yeni Tığ Oyaları

Günümüzde tığ işi yaparak çeşitli modeller elde edebilirsiniz. Özellikle gelinlik kızlar, çeyizlerini hazırlarken değişik desenlerde tığ işi yapabilirler. Oya işine başlamadan önce ilk yapılması gerekilen beyaz ve mavi iplerden almaktır. Tığ ise 2 veya 4 numara olabilir. Her zaman kullanılan modellerimiz dayanıklı ipler sayesinde uzun bir zaman diliminde kullanılabilir. Yıkansa bile küçülmez ve çekmez. Öncelik ile tığı alıp 2 adet zincir çekmeden 3. zincir bölümüne atlanılmalıdır. Tığ oyaları birinci sırası atlatılarak işlenir.

Tığ İşi On Beş Parmak Oyası

Tığ İşinin İncelikleri

Tığ işini yaparken başlarda pratik olunmayabilir. Fakat her gün yaptıkça elleriniz ve parmaklarınız alışacaktır. Çeyiz için yapılan tığ işleri  çok güzel işlemeler ortaya koyuyor. Tığ işi için birinci sıra bittikten sonra 3.zincire geçilir. 3. zincirde ise ikili trabzanlar yaparak ilerliyoruz. İkili trabzan, 12 adet trabzan olana kadar yapılır. 3 adet zincir çekip 13, zincire aynı şekilde ikili trabzan modeli ile devam edilir. 3 adet zincir kısmı ise arttırma yeri olarak biliniyor.

Çeşitli Modeller İşlemek

Tığ işinde iki sıra bittikten sonra üçüncü sıraya geçiş yapılır. Oyanın her bir köşesine toplamda 12 adet olacak şekilde trabzanlar çekilir. 3 adet zincir arttırdıktan sonra toplamda 24 adet trabzan olana kadar devam edilir. İşlemenin arka ve ön kısımlarında 13 adet zincir çekiliyor. En sonunda 3 adet zincir çekip model tamamlanır. Anlatımlı oya modelleri takip edilerek birçok örgü modeli ortaya çıkarabilirsiniz.

Tığ İşi On Beş Parmak Oyası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.