Kolay Hobiler

Oya Modası Biraz Değişsin Değişik Tığ İşi Oya Yapılışı

1 Aralık 2019
Oya Modası Biraz Değişsin Değişik Tığ İşi Oya Yapılışı

Değişik oya modeli arayanlar için oya modasını değiştiren tığ işi oya modeli. Sizde modeli hemen öğrenin!

Tığ İşi Örnekleri

Tığ işleri ile güzel modeller ortaya çıkarabilirsiniz. İnce bir ip ve 2 no tığ alarak desen desen yazmalar işleyebilirsiniz. Evlenecek kızlar, ev hanımları, ev ziyaretleri için hediyelik yazmalar olarak kullanabilirsiniz. Mavi ya da beyaz bir ip alarak oyaya başlayabiliriz. İlk önce tülbent oyaları yapmak için birinci sıraya 74 zincirin art arda çekilmesi gerekiyor. 2 tane zinciri atladıktan sonra 3. zincir kısmına geçiş yapılabilir.3. zincir kısmında ise ikili trabzan olacak şekilde zincirler çekilir. Bu şekilde birinci dize bitirilmiş olur ve ikinci dize kısmına geçiş yapılır.

Değişik Tığ İşi Oya Modeli

Yazma Modelleri Tasarlamak

3.zincirde trabzanları hallettikten sonra, toplamda 12 adet trabzan yapana kadar zincir çekilir. 2 adet zinciri tamamlayıp 13, zincirlere ek olarak trabzan yaparak devam edilir. Yazmanın ön kısmında 13 adet trabzanlar yer alıyor. 3 adet zincir bölümü ise arttırma kısmıdır. Yazma oyaları için ikinci sırada 2 adet zincir arttırılıyor. 24 adet trabzanı ise yazmanın ön ve arka kısımlarına gelecek hizada uygulamaya çalışıyoruz.

Yazma Nasıl Tamamlanır?

Yazmanın son dize kısmına gelindiği zaman, 2 adet zincir arttırmalar şeklinde ilerler. Ön kısmına 12 adet trabzan yaptıktan sonra aynı şekilde arka tarafına da 13 adet trabzan yapıyoruz. Yazma kenarları 16 adet zincir çekilene kadar yapılıyor ve yazma tamamlanmış oluyor. Yazma bittikten sonra üzerine farklı işlemeler ekleyebilirsiniz. Bu tamamen kişinin zevkine kalmış bir iştir.

Değişik Tığ İşi Oya Modeli

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.