Kolay Hobiler

Rekor Sayıda Beğeni Alan Tığ İşi Oya Modeli Yapımı

30 Mart 2020
Rekor Sayıda Beğeni Alan Tığ İşi Oya Modeli Yapımı

Görüntüsü mutluluk veren tek sıradan oluşan çıtı pıtı tığ işi oya modeli. Bu kadar güzel bir modeli sizde öğrenmek ister misiniz?

 El sanatları denildiğinde ilk akla gelen örgü modelleri boş zamanı değerlendirmekten daha fazlasıdır. Tarihten günümüze kadar Türk kültürünün gelenek ve göreneklerinde kendine önemli bir yer edinmiş olan örgü modelleri tığ işi ve şiş işi örgü modelleri olarak iki farklı kategoriye ayrılıyor.  Tığ işi örgü modelleri içerisinde bebek patikleri, bebek yelekleri şallar, tülbentler yazma oyaları havlu kenarları ve daha fazlası mevcuttur. 

Şekli Mutluluk Veren Oya Modeli

Tığ işinde Tığ Seçimi Önemli Midir?

Tığ, naylon yün vs. ipler ile oya modelleri, havlu kenarlı patikleri yelekler vs. ürünler ortaya çıkarmaya yarayan plastik metal, tahta gibi malzemeler ile yapılmış ucu çengelli kısa iğne ya da şişlerdir.  Yazma oyaları havlı kenarları gibi örgü modelleri nice işler kategorisinde yer aldığından dolayı bu modelleri örerken numarası düşük olan ince tığ modellerini kullanmalısınız. Fakat patik şal ve yelek gibi giyim ürünlerini örmek numarası büyük kalın tığ modellerini kullanmanız gerekiyor. Tığ işi modelleri örerken uygun tığ modelleri kullanmanız hızlı ve kusursuz modeller ortay çıkarmanız açısından size yardımcı olacaktır. Seçtiğiniz örgü modelleri ve ipler ile tığınızın uyumlu olabilmesi içi öreceğiniz modelin türünü, kullanacağını ipin kalınlığı ve çeşidi gibi detayları göz önünde bulunmanız gerekir. Tığ seçimi yaparken aslında en önemli detay tığın yapısını ve özelliğini bilmeniz gerekmektedir.  Tüm kontrolleri ele aldığınızda ve örgü işleri ile ilgili gerekli detaylara dikkat ettiğinizde şahane sıra dışı tasarımlar ortaya çıkarmış olacaksınız 

Şekli Mutluluk Veren Oya ModeliETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.