Kolay Hobiler

Sabırsızlıkla Yapmak İsteyeceğiniz Tığ İşi Oya Modeli

24 Ekim 2019
Sabırsızlıkla Yapmak İsteyeceğiniz Tığ İşi Oya Modeli

Sabırsızlıkla yaparak tamamlamak isteyeceğiniz tığ işi oya modeli yazmalarınızın kenarlarında çok şık duracak.

Renkli ipler ve ince tığ yardımı ile farklı modeller elde edebilirsiniz. Pembe ve beyaz tonun eşsiz birleşimi sayesinde havlu kenarları işleyebilirsiniz. Çiçek desenleri de havlunun kenarına en son aşamada eklenebilir. Öncelik ile yapılması gereken 74 adet zincir çekilmesi gerekiyor. 2 adet zinciri atlayıp 3.zincir kısmına geçiş yapılır. Eşsiz renkler sayesinde ilk sırada güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Üçüncü zincir kısmında yukarı ve aşağı şeklinde olacak düzende trabzanlar çekmeye devam ediniz.

Havlu kenarlarını işlerken acele etmeye gerek yoktur. Dikkat ve keyif ile yapılan oyalar güzel görünümler ortaya çıkarır. Özellikle renkler; pembe, kırmızı, beyaz gibi neşeli renklerden meydana geliyor ise ortaya harika desenler çıkar. Havlunun kenarları 2 zincir çekilip 14, zincirlere aynı şekilde ikili trabzanlar halinde devam edilir. Tığ oyası önlü ve arkalı zincir çekilerek gidilir. Bu şekilde modeller daha kolay bir şekilde ortaya çıkar. Havlu kenarının ön kısmına 12 zincir trabzan çekilir. Ardından 3 adet zincir arttırılarak devam edilir ve dize tamamlanır.

Sabırsızlıkla Yapmak İsteyeceğiniz Tığ İşi Yapılışı

3 adet kenar tamamlandıktan sonra dördüncü kenar kısmına geçiş yapılır. İşlemeler tamamen şekil alır ve ortaya bir model çıkar. Kırmızı ve beyaz renklerin birbiri ile uyumu modeli zenginleştiriyor. Diğer bölüme de aynı düzende 12 adet trabzan yapılıyor.3 zincir arttırarak arka kısma da 12 adet trabzan yapılıyor. En sonunda ikili trabzanlar yaparak devam edilir. Anlatımlı oya modelleri sayesinde evinizde otururken birçok model ortaya çıkarabilirsiniz. Tığ işine yeni başlayan bayanlar, ilk başlarda işlemeleri yavaş bir şekilde yapabilirler. Fakat el refleks olarak alıştıkça, tığ işi ile oya yaparken hızlanacaksınız.

Sabırsızlıkla Yapmak İsteyeceğiniz Tığ İşi Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.