Kolay Hobiler

Saçaklı Püsküllü İğne Oyası Modeli Çok Popüler

15 Eylül 2019
Saçaklı Püsküllü İğne Oyası Modeli Çok Popüler

Saçaklı püsküllü iğne oyası modeli çok popüler bir modeldir. Eğer daha önce bu modeli yapmadıysanız vakit kaybetmeyin.

Süslemeli İğne Oyaları

Kadınlarımızın emeği göz nuruyla buluşunca ortaya çıkan iğne oyaları hepsi ayrı bir sanat eserleridir. Emek göz nuru ile buluşunca nede hoş olur. Baktıkça bakılır seyrine doyum olmaz. İğne ile tek tek atılan düğümler sabır ilmeğini örülmesidir. Olduğu yeri gül bahçesine çeviren tülbentler ile şık ve güzellikleri yaşatır. Eli biraz tığ tutan kızlara iğne oyası öğretilmesi ile nineden toruna gecen kültürümüzün güzelliklerini yansıtır. Karşımıza iğne oyası modelleri bazen çiçek bazen yaprak bazen geometrik şekillere bürünmüş olarak çıkar.  

Saçaklı Püsküllü İğne Oyası Yapılışı

Dünden Bugüne Sandıkların Demirbaşı

Geçmişten günümüze kadar çeyiz sandıkların başköşesinde iğne oyalı çeyizler oldu olmaya da devam edecektir. Emeğe ve göz nuruna verilen saygının korunmasıdır.

Mutlu ve Mutsuz Anları Paylaşırız

Evlenme aşamasındaki bohçaların köşelerinde yer aldığı gibi kızların başında ve boyunlarında ayrı görev alarak süsler. Kültürümüzü yansıttığı için iğne oyaları kültürel mesajda verir. Mevlitlerde acımıza ve sevincimize sessizce ortak olur. Her işi severek yaparsak bize zor gelmeyeceği gibi iğne oyası yapanlarda işin bilincinde olduklarından oyalardan sevgi ilmekleri tek tek akar. Bağlanan yazmadan akan masumiyet kişiyi farklı kılacaktır.  Havlular artık gözümüze daha güzel ve şık görünmesinin nedeni kenarlarında ki havlu oyaları olmasıdır.  Tek havluyu güzelleştirmekle kalmaz   banyoya da ayrı bir hava katar. Emek ve göz nuru bulunduğu ortamı süsler derinlik katar. Bu duyguların derinliğidir. Duyguların dile gelmesidir. Bazen hüzün olup bazen mutluluk saçan duygularımızdır. Bazen ekmek teknemizde olur. İğne oyası işlemesini bilenlerin ilk önce kendisine ve çocuklarına yaptıktan sonra boş durmaktansa yaparım satarım dedikleri için ekmek teknemiz olur.

Saçaklı Püsküllü İğne Oyası Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.