Kolay Hobiler

Saray Süpürgesi Anlatımlı İğne Oyası Modeli Motifleri

16 Eylül 2019
Saray Süpürgesi Anlatımlı İğne Oyası Modeli Motifleri

Saray süpürgesi diye adlandırılan iğne oyası modelinin motifleri süpürgeye benzetilmiş. Buradan modelin nasıl çıkarıldığını hemen öğrenebilirsiniz.

Yapılması oldukça zahmetli ve zaman alan iğne oyaları, oya çeşitlerinin en gözdelerinden olmaktadır. Işıltıları ile renkleri ile ve çeşitli modelleriyle oldukça zengin oyalardır. Çok çeşitli modelleri olduğundan ancak birkaç çeşidine değinebileceğiz.

 İğne Oyası Çeşitleri

Yapraklı kirpikli iğne oyasının yapımı diğerlerine göre biraz daha kolaydır. Fiyonklu iğne oyası, başak iğne oya modeli, boncuklu iğne oyası, çiçekli iğne oyaları verebileceğimiz örneklerdendir. Tülbent kenarına iğne oyası işleyebileceğiniz gibi, namaz örtüsü kenarına, havlu kenarları işleyebilirsiniz. Eğer yastıklarınızda ve pikelerinizde hoş bir görüntü isterseniz yastıklarınıza, pikelerinize hatta yatak örtülerinize ve yorganlarınızı kaplayan nevresimlerin üzerlerine bile işleyebilirsiniz.

 Çeyizlik İğne Oyaları

Genel olarak genç kızlar çeyizlerinde iğne oyası bulundurmak ister. Kendileri iğne oyası işleyemeyen kişiler para karşılığı ya da hediye olarak iğne oyası yapanlara yaptırabilmektedir. Tığ işi oyalara göre daha çok beğenilen iğne oyalarıyla süslenmiş tülbentler, havlular, pikeler gibi birçok eşyanız ile daha estetik görünüme kavuşan eşyalarınız sayesinde kendinizi daha renkli, estetik hissedeceksiniz.

Saray Süpürgesi İğne Oyası Yapılışı

 Basit İğne Oyası Yapılışları

Yapılışında üç gerekli eşyaya ihtiyacınız vardır. İğne, iplik ve makas iğne oyası yapımında yeterli olmaktadır. Tabi yapacağınız oyanın renk zenginliğine göre birkaç çeşit renk iplik gerekecektir.  Yapacağınız iğne oyasına pul veya boncuk ekleyecekseniz pul ve boncuk da temin etmelisiniz. Genel olarak çiçek modelleri işlenen iğne oyalarında çeşitli geometrik modeller ile de çeşitlendirebilirsiniz. Aklınıza gelebilen şekiller ile yapılabilir. Örnek vermek gerekirse yıldız, ay, güneş şekilleri olabilir. Tabi ki hayal dünyanıza bağlı olarak iğne oyaları yapılabilecek bir şekil ise yapabilirsiniz. Ayrıca iğne oyası yaptığınız vakit içerisinde bol keyif alabilirsiniz.

Saray Süpürgesi İğne Oyası Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.