Kolay Hobiler

Sihirbaz Oyası Yeni Farklı İğne Oyası Modeli Yapımı

18 Ocak 2020
Sihirbaz Oyası Yeni Farklı İğne Oyası Modeli Yapımı

Sihirbaz oyası yepyeni iğne oyası modellerinden birisidir. Çok farklı olan bu oya modelinin anlatımlı yapılışı ise burada!

İğne Oyası

İğne oyası, gereci iğne olan, iğnenin çekilmesiyle oluşan düğüm veya ilmiklerin üst üste tutturulması işlemine denir. İğne oyalarında bilhassa ipek iplikler kullanılmakta, ipliğin pürüzsüz e büklümlü olması gerekmektedir. Ancak bu iplikler, zor bulunup, pahalı olduğundan, genellikle sentetik veya pamuklu iplik kullanılmaktadır. İğne oyasının başlıca gereci iğnedir. Bunun yanında nakış makasıyla, oyayı zemine tutturmak ya da motif ortası oluşturmak için tığ da kullanılmaktadır.

İğne Oyası Kullanılan Alanlar

İnsanlığın doğuşuyla birlikte ortaya çıkan el sanatları, süslenmek ve yaşanan mekânı süslemek amacıyla ortaya çıkmış, günümüze kadar gelişme göstererek gelmiştir. El sanatları içinden; Türk kadınının duygu, düşünce ve inceliğini ortaya koyan iğne oyaları, tülbent, yazma, fular, mendil ve havlu kenarlarına takılmakta, ayrıca ev süslemelerinde de kullanılmaktadır.

Sihirbaz Oyası İğne Oyası Modeli

Türk kadınının el emeği, göz nuru ve estetik anlayışını yansıtan oyalar adeta birer küçük sanat abidesidir. Sergilendiği yeri gül bahçesine çeviren, örtüldüğü yüze büyülü bir güzellik katan iğne oyalarının eşine, benzerine, dünyanın hiçbir yerinde rastlanamayacağı rahatlıkla söylenebilir.

İğne Oyası Ürünleri

İğne oyaları; oda takımları, yatak örtüleri, eşarp ve baş örtüsü kenarları, havlu kenarları, abajur ve pano saçakları, bluz ve gecelik yakası, mendil süslemeleri, şase ve bohça süslemeleri, masa örtüleri ve yaka iğnesi gibi pek çok alanda kullanılmakta ve kullanıldığı yerleri güzelleştirmektedir. Doğadaki çiçekler, yapraklar gibi pek çok desen, iğne oyası modelleri olarak kullanılmaktadır.

Sihirbaz Oyası İğne Oyası Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.