Kolay Hobiler

Simli İple Dizili Ağaç Yaprakları Örgü Modeli Yapılışı

17 Temmuz 2019
Simli İple Dizili Ağaç Yaprakları Örgü Modeli Yapılışı

Simli iple yapılan dizili ağaç yaprakları örgü motifleri ile aklınıza gelen her şeyi yapabilirsiniz. Üstelik ördüğünüz her şeye bu örgü modeli çok yakışacak.

Örgüler örmek eski zamanlardan günümüze hanımların el emeği göz nuru olarak, önce ihtiyaçtan, sonrada stil ve tarzın öne geçtiği bir giyim kombini olarak örüldü. Kış aylarının olmazsa olmazları kışlık giysiler üretildi. Kazak, yelek örüldü. Battaniye, çorap örüldü. Şallar ve diğer ihtiyaç duyulan her şey örüldü. Bebek örgüleri bile dünden bu güne kış aylarının kurtarıcımız oldu denilebilir.

Örgüler, yünler ve renklerle buluşup hanımların ellerinde birer şaheser olarak kullanıma sunuldu ve hala da sunulmaya da devam ediyor.

Günümüzde modası geçmeyen bir örgü çeşidi ise şal modelleri çeşitleridir. Üçgeni, dikdörtgeni, püsküllüsü, boncuklusu her çeşidiyle günümüz şal kombinleri örülmeye devam ediliyor. Bebek örgüleri ise yumuşak ve tüysüz ipler seçilerek örülen el işleridir. Bebeği rahatsız etmeyecek, tüyleri ağzına girmeyecek ve yumuşak türde yünlerin kullanımına özen gösterilmesi bu örgülerde önemli detaylarıdır.

Örgü Örme Teknikleri

Örgü modeller hanımların ellerinde şekilden şekle girerek, Selanik ve kirpik oldu, haroşa ve lastik örgüsü oldu, saç örgüsü ve koza örnekleri oldu. Bunların yanında daha sayabileceğimiz tek şişle, çift şişle, hatta beş şişle ve tığlarla birçok çeşitleri türetildi.

Dizili yapraklar örgü modeli yapılışı

Ne örnekler, ne modeller günümüze taşındı ve çeyizlere bile malzeme oldu. Örgüden birçok şey üretebilirsiniz. Renk renk kazaklar, yelek ve hırkalar, süveter ve şapkalar, şal, çorap ve patikler, tulum, panço ve battaniyeler gibi onlarca şey örülebilir.

Simli İple Dizili Ağaç Yaprakları Örgü Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.