Kolay Hobiler

Sıradışı Muhteşem Bir Fiyonklu İğne Oyası Modeli Yapımı

5 Aralık 2019
Sıradışı Muhteşem Bir Fiyonklu İğne Oyası Modeli Yapımı

Sıradışı olan ve muhteşem görünen fiyonklu iğne oyası modeli yapılış aşamalarını içeren videosu ile anlatımlı olarak gösterilmiştir.

İğne oyası, geçmişten günümüze popülerliğini kaybetmeyen oyalarımızdır. İğne oyası diğer oyalara göre işçiliği daha zahmetli ve yorucu olabilmektedir. Ama bunu hobi haline getiren hanımlar için zahmeti bile zevkli gelebilmektedir. Yapılırken ayrı bir incelik, detay içeren modeller yapmayan kişiler tarafından bile fark edilebilmektedir.

İğne Oyasında Kullanılan Malzemeler

İğne oyaları yaparken kullanılan malzemeler; 

İğne: İlk zamanlarda kullanılan iğneler daha kalın iken günümüze kadar incelmiş ve kayganlaştırılmıştır. Hayvanların boynuzlarından, tahtadan ve balık kılçığından yapılmışlardır. Şimdilerde kullanılan iğnelerin birçoğu çeliktir ve üzeri cilalıdır. Genellikle iğne oyalarımız için kullanılan iğne ise kaygan, delik kısmı büyük, ince ve küçük iğneler kullanılmaktadır.

İpliklerde ise kullanılan iplik türü değişmektedir. İpek iplik, pamuk iplik, sentetik iplik kullanılmaktadır.

Muhteşem Bir Fiyonklu İğne Oyası Yapılışı

İpek iplik oldukça hassastır. İğne oyasının ipeğin pürüzsüz, ince olması gerekmektedir. Maliyet olarak da diğerlerine göre daha fazladır fiyatı. Tekstil sanayi üretimlerinde pamuk ipliği kullanılmaktadır genellikle. Nem tutma özelliği, yıkamaya dayanıklı olduğu için tercih edilmektedir. Sentetik iple yapılan iğne oyaları ise parlak, bükümlü ve görünüşü güzel modeller ortaya koymaktadır. İsteğe göre süslemeler için boncuk, pul gibi şeylerle ayrı bir hava katılabilir. İğne oyasının kullanım alanı ise çok geniştir. İğne oyası en çok tülbent, yazma kenarı ve havlu kenarları olarak karşımıza çıkmaktadır. İğne oyası geçmişten günümüze evlenen çiftlerimizin evlerinde olmazsa olmazıdır.

Muhteşem Bir Fiyonklu İğne Oyası Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.