Kolay Hobiler

Sıralı Taşlar İki Renkli Örgü Modeli Detaylı Anlatımlı

8 Temmuz 2019
Sıralı Taşlar İki Renkli Örgü Modeli Detaylı Anlatımlı

Sıralı renkli taşlardan oluşan ve iki farklı renkler kullanılarak yapılan örgü modeli. Her türlü örgüde kullanılan bu motifi buradan öğrenebilirsiniz.

Örgü, kadının ruh halini yansıtmasındaki önemli bir aracıdır. Bazen kolay örgüler ile bazen ise zor modeller ile yansıtır iç halini. Patikler, yelekler, şallar örmek sadece beceri işi değildir. Kadınlar için  “ben yaptım” hissinin ve özgüvenin de artmasıdır. Rengârenk yünler ve kalınlı inceli şişler ile o günkü ruh halini örer. Üzgün ve içine kapanık ise koyu renkleri; güzel bir gün geçirdiyse ve neşeli ise daha canlı renkleri tercih eder. Kadınların örgüye olan düşkünlüğü de yöreselleşmiş ve genç kızların örgü örmesi de adet haline gelmiştir.

Örgünün Geleneksel Önemi

Örgünün geleneklerde bambaşka bir yeri vardır. Çeşitli kışlık ve yazlık örgüler ve çeyizlik örgüler vardır. Genç kızların çeyizlerine, yeni doğmuş bebeklere ve evlenecek nişanlı ya da sözlü kızlara hediye olarak örgüden yapılmış kıyafet götürmek adettendir.

Sıralı Taşlar Örgü Modeli

Genç kızlara çeyizlik patik, yelek ve şal modelleri örülür ve örmesi öğretilir. Eskiden çocuklar örgü çorap yapan büyük annelerinin yanında oturur, örgü öğrenirmiş. Bazı yörelerde, sadece kadınlar değil, erkekler de örgü çoraplar ve patikler yapar. Örgünün geleneksel önemini unutturmamak adına, bazı şehir ve ilçelerde örgü kursları açılmaktadır ve kadınlara ördüklerini satma imkânı da sunulmaktadır. Örgünün geleneksel öneminin yanı sıra, beyin için faydaları da vardır. Örgü, dikkat dağınıklığı için önemli bir çözüm yöntemi olduğundan ve ritmik hareketler sayesinde beyne de egzersiz yaptırdığından, birçok insan da boş zamanları örgü ile değerlendirmektedir.

Sıralı Taşlar İki Renkli Örgü Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.