Kolay Hobiler

Şiş Üstünde Çıtı Pıtı Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

13 Eylül 2019
Şiş Üstünde Çıtı Pıtı Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Tığ işi oya modelleri yapılırken bazen şiş kullanılıyor. Bu model şiş üstünde yapılan çıtı pıtı bir tığ oyasıdır.

El sanatları yaşanan toplumun kişiliğini yansıtır. El sanatları aslında birçok anlamı taşımaktadır. Bunlardan akla ilk gelenler dostluk, arkadaşlık, paylaşmak, güzellikleri yaşatmak, yardımlaşma, saygı ve sevgi değerlerimizdendir.  Anadolu kadınlarımızda bu güzel değerlerimiz yaşatmak adına duygularını el işleriyle dile getirmekteler. Çok geçmişi olan tığ oyası sadece süs değil duyguların işlenmesidir. Geleneksel el işlerimiz başında tığ oyası modelleri her zaman popüler olmuştur. Tığ oyası yapmak için malzemeler tığ, iplik, firketeler, mekik ve tığ kullanılır.  Sandık çeyizlerinin vazgeçilmezlerinden olup her yaşta beğeni ile kullanılmaktadır. Genç kızlarının çeyizleri için hazırlanan en az 15 ile 20 arası değişen özenle işlenen tığ oyası hem kullanışlı hem de şıktır. Evlilik aşamasındaki çiftlerin yakınlara gidecek bohçaya da tığ oyalı parçalar hediye olarak konulmaktadır. Bu geleneklerimiz günümüzde de yaşatılmaktadır.  Büyük emeklerle yapılan tığ oyaları kullanılmaktan çok özel günlerde kullanılmak üzere saklanır.

Tığ Oyalarının Yapılışı Çok Zahmetlidir

Tığ oyaları yapılışı sırasında zahmetli olması rağmen bitiğinde de muhteşem işçiliği ile göz alır. Tığ oyalarının modelleri çok farklıdır. Havluya yapılan havlu oyaları ise banyolara ayrı bir hava katar.

Şiş Üstünde Çıtı Pıtı Tığ Oyası Yapılışı

Dünyada Türk Danteli Olarak Ün Yapmıştır

Tığ oyası dünyada el işçiliğinden dolayı Türk Danteli olarak isim yapmıştır. tığ oyası tekniğinde çiçek, yaprak, geometrik şekiller, hayvan figürlerin işlenirken modellere de esprili isimler de verilir. Tığ oyası yapılırken süslemek için malzemelerde kullanılır. Boncuklu tığ oyalarının da yazma kenarlarına çok farklı bir havası vermektedir. Fular uçlarına yapılan tığ oyaları boyunda şık durmaktadır.

Şiş Üstünde Çıtı Pıtı Tığ Oyası Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.