Kolay Hobiler

Sizler İçin Çok Güzel Bir İğne Oyası Modeli Yapımı

1 Ocak 2020
Sizler İçin Çok Güzel Bir İğne Oyası Modeli Yapımı

İğne oyası yapan kadınlar için çok güzel bir tasarım. Kırmızı pırpırlarla yapılan çiçek oyasını beğeneceğinize eminiz.

İğne Oyası Modelleri

İğne oyası iğne kullanılarak büyük bir özenle ipin iğne ile çekilmesiyle meydana gelen el işidir. İğnenin çekilmesi ile meydana gelen ilmek veya düğümler üst üste tutturularak birçok güzel ve özenli model elde edilebilir. İğne oyasında doğadan birçok çiçek, yaprak, dal iğne ve ipin el işçiliği ile buluşması ile mükemmel modeller üretiliyor. İğne oyası gerçekten bir el sanatı göz nurudur. 

İĞNE OYALARI NEREDE KULLANILIR?

İğne oyası ile yapılan desenler, modeller, yazma kenarları, havlu kenarları, çarşaf takımı kenarları, ev dekorasyonu süslemeleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır. 18. Yüzyıldan beri kullanılan iğne oyası tekniği sadece yurdumuzun topraklarına ait muazzam bir el sanatıdır. Eskiden günümüze kadar birçok insan derdini, mutluluğunu anlatmak için bu el sanatını kullanmaktadır. Evlenecek olan genç kızların çeyizlerinin de olmazsa olmazı iğne oyasıdır. 

Pırpırlı Çiçekli İğne Oyası Modeli

İĞNE OYASI TEKNİKLERİ

Öncelikli olarak iğne oyası modelleri yapacak olanların bu işlem için en uygun iğne ve ip gibi malzemeleri temin etmeleri gereklidir. İğne oyası yapılışları için en uygun ip polyester havlu kenarı ipidir. İğne olarak tercihiniz ise bu oya işi için tasarlanmış bir iğne olmalı. İşleme yapacağınız kumaş ise esnemeyen bir kumaş olmalı. Başlangıç olarak iğne ipe geçirilir, bu aşamada önemli olan ipin uzun tutulmamasıdır. Bu aşamadan sonra ipin ucu kumaşa konur ve bir el ile ip tutularak diğer el ile de iplik geçirilen iğne ile kumaş tersten işlenir.

Pırpırlı Çiçekli İğne Oyası Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.