Kolay Hobiler

Sütunlu Bal Peteği Örgü Modeli Anlatımlı Yapılışı

20 Eylül 2019
Sütunlu Bal Peteği Örgü Modeli Anlatımlı Yapılışı

Sütunlu bal peteği örgü modelini çocuk yetişkin demeden herkes için kullanabilirsiniz. Model ile harika örgüler örebilirsiniz.

Örgü Zanaatı

Asırlar öncesinden günümüze kadar gelen örgülerin tarihi çok çok uzun yıllar öncesine dayanır. Her yörenin kendine has dokunan ipliğiyle yapılan örgüler bir nevi tarihine ayna tutar. İçerisinde Osmanlıdan günümüze kadar her dönemin farklı anlayışlarını ihtiva eder. Karşılaştığı her yöreden çeşitli desen ve modellerin birleşmesiyle adete bir motif şenliği oluştur. Bu nedenle de örgü örmeyi kültürel miras olarak da değerlendirmekle yerinde bir tutum sergilemiş oluruz. Yazlık modeller, kışlık modeller, bebek örgüleri, kadın örgüleri, atkılar, bereler, patikler asırlardır yapılmış ve yapıldığı yörenin özelliklerini yansıtmıştır.

Sütunlu Bal Peteği Örgü Modeli

Örgülerin Değerleri

Geçmişin özelliklerini yansıtan kültürel değerlerimizi yansıtan el emeği göz nuru örgü modelleri toplumumuzun vazgeçilmez bir öğesidir. Sandık sandık yapılıyor olması, saatlerce uğraşarak birçok emek ve zaman harcanarak yapılması en önemlisi bunları sandıklarda korunması toplumumuzda el örgüsünün yerini gözler önüne sermektedir. Birçok senelerdir kıymetli bir maden gibi ipin işlenmesiyle ortaya çıkan çalışmaları bir zanaat olarak değerlendirmek ve nesilden nesile aktarmak da bizlere düşen görevler arasındadır. Bizler de üzerimize düşenleri yapmalı asırlardır motif motif işlenen her devirde üzerine yeni yeni modeller eklenerek devam ettirilen örgü örmeye gerekli değeri vermeli ve unutularak kaybolup giden zanaat çeşitleri gibi olmasına müsaade etmemeliyiz. Örgü örerek hem boş zaman değerlendirilebilir hem muhteşem bir el becerisi kazanabiliriz. Bunların yanında ve en önemlisi olarak çok güzel bir hobi edindiğimiz gibi günümüz modern kadın örgüleri ve modellerini el emeklerimize yansıtarak gelecek nesillere aktarabiliriz.

Sütunlu Bal Peteği Örgü Modeli Yapılışı

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.