Kolay Hobiler

Tam Aradığınız Şey İğne Oyası Pırpırlı Çiçekler Modeli

9 Eylül 2019
Tam Aradığınız Şey İğne Oyası Pırpırlı Çiçekler Modeli

Aradığınız iğne oyası modelini burada bulacaksınız. Pırpırlı çiçekler iğne oyası modelinin videosunu izledikten sonra çok beğeneceksiniz.

İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Dünya üzerinde geçmişten günümüze kadar gelmiş ince örme sanatının adı iğne oyasıdır. İğne iplikle ince – ince dokunmuş motiflerin zarafeti birçok yerde kullanılmaktadır.

İğne oyaları adından da anlaşılacağı gibi başrolünde iğne olan bir işleme türleridir. İğne oyası yaparken yapacağınız motife uygun iğne ve iplik kullanmak ilk yapmanız gereken şey.  Bazı modellerde iğne oyası ayrıca işlenip daha sonra istenen yere dikilirken bazı modellerde direk istenen yere iğne oyası işlenmektedir. İğneye ipliği geçirerek başladığımız iğne oyası işleme işinde oyanın yapılacağı kumaşın ter tarafından doğru tarafına olmak üzere oya motifleri işlenir.

Pırpırlı Çiçekler İğne Oyası Modeli

İğne Oyası Kullanım Alanları

İğne oyasının tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Diğer dillerde karşılığının olmaması ve geçmişe dönük araştırmalarda eski Türk dillerinde ‘’ev bezendi’’, ‘’oyu’’, ‘’oyuma’’ gibi farklı isimlerde anılmış olması iğne oyasının tarihinin sadece Türk toplumlarına ait olduğu göstermektedir. İğne oyaları geçmişte de günümüzde de birçok alanda kullanılmaktadır. Hanımların estetik duygusuna tam anlamıyla hitap eden iğne oyaları günümüzde her ne kadar dekoratif amaçlı olarak birçok alanda kullanılmaya başlamış olsa da çeyizlerin başrol kahramanıdır her zaman. Gelinlik kızların çeyizlerindeki havlu kenarları, yazma kenarları, seccade süslemeleri, salon takımları ve daha birçok alanda iğne oyasının zarifliğinden faydalanılmaktadır. İğne oyası modelleri çeyizlik olmalarının yanında isimleri veya kullanılan renkleriyle de sessiz mesajlaşmaların zarif dili olmuştur.

Pırpırlı Çiçekler İğne Oyası Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.