Kolay Hobiler

Tam Benim Zevkime Göre Diyeceğiniz Tığ İşi Oya Modeli

15 Haziran 2019
Tam Benim Zevkime Göre Diyeceğiniz Tığ İşi Oya Modeli

Gören kadınların tamda benim zevkime göre diyecekleri tığ işi oya modeli. Renk ve model uyumu ile sizde bu örneği çok beğeneceksiniz.

Hayatımız boyunca birçok düğün ve gelin görmüşüzdür.  Bunlar birbirinden çok farklı yerler ve kişilerdir muhtemelen. Çünkü herksin eğitimi kültürü sosyoekonomik durumları çok değişkenlik gösterir. Ancak bu kadar farklılıkların yanında ortak noktaları elbette vardır. Çünkü aynı milletin evlatlarıyız. Ortak kültürü yaşamaktayız. Ortak noktalardan birisi de, çeyizlerdir. Bu çeyizlerin içinde neler yoktur ki… Mesela çeyizlik yazma oyaları ve tülbentler… Bunlar çoğu zaman tığ işi ile süslenmiştir.  Aslında bu oyalarında farklı farklı hikâyeleri vardır ama maalesef günümüzde unutulmaya yüz tutmaktadır. Yoksa modellerin isimleri bile birçok şey anlatmaktadır. Keşke daha fazla sahip çıkabilsek değerlerimize. Ancak her ne kadar kullanmasak da, her zaman saklarız çeyizliklerimizi. Çünkü onlar bize annelerimizden anneannelerimizi hatırlatır onlardan bir parça gibi durur her zaman evimizin bir köşesinde.

Tığ İşi Yapmak Rahatlatıyor

Bizim unutmaya başladığımız kültürümüzün aslında terapi olduğu yeni araştırmalarla ortaya çıkıyor. Tığ oyaları yapmak beyini rahatlatıp sorunların üstesinden gelmemize yardımcı olunduğu gerçeğini artık kabul etmemiz gerekiyor. Çünkü bazı psikologlar bile bu yöntemi tedavi amaçlı kullanmaktadır. Ayrıca beyni rahatlatıp kötü düşüncelerden arındırdığı için, bazı beyin cerrahlarının önemli beyin ameliyatlarından önce örgü ördüğü ve el işi yaptığı bilinmektedir. Durum böyleyken, bunalıma girmektense  örgü örüp rahatlamak çok daha mantıklı görünüyor bence.

Tam benim zevkime göre tığ oyası

O zaman ne yapıyoruz? Rengârenk iplerimizi alıp, hem kültürümüzü yaşatıyoruz hem de ruh sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Böylece umarım karlı çıkan biz oluruz.

Tamda Zevkinize Göre Tığ Oyası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.