Kolay Hobiler

Tembel Gelin Tığ İşi Oya Modeli Anlatımlı Yapımı

3 Aralık 2019
Tembel Gelin Tığ İşi Oya Modeli Anlatımlı Yapımı

Tembel gelin tığ işi oya modeli kenar oyası olarak kullanılan kolay bir modeldir. Hemencecik yapıp bitireyim diyorsanız bu model tamda size göre.

Evlenecek genç kızların çeyiz sandığının olmazsa olmazları olan çeyizlik yazmalar tığ oyaları ile detaylandırılarak şık ve modern tasarımlara sahip oluyor. Biliyoruz ki örgü modelleri tarihten buyana Türk kültürünün örf ve adetlerinden kendine yer edinmiş önemli el sanatlarından biridir. İnce işçiliği ile yapılan yazma oyaları klasik modellere sahip olmasının yanı sıra daha şık ve çarpıcı modellere sahiptir. Sevenini büyük bir ustalık ve ilgi ile yapacağı oya modelleri genellikle çiçek desenli motifli, yapraklı gibi sade modeller ile hazırlanırken bazen de inci boncuk, pul yıldız kurdele gibi aksesuarlar kullanılarak farklı ve modern tasarımlar ile yapılıyor.

Tembel Gelin Tığ Oyası

Tığ Oyaları Modelleri

Oyacılık Anadolu da tarihten günümüze kadar süregelen bir tür el sanatıdır. Oya modelleri örüldüğü araca göre isimlendirilmektedir. Tığ oyası da metal plastik ve ahşap gibi malzemelerden yapılan ucu çengelli iğneler ile örülmektedir. Oya modelleri zincir çekilerek hazırlanan ince bir şerit üzerine veya bir yama ya da tülbent üzerine örülerek tamamlanır. Oy modellerinde. Papatya çiçek yaprak ve motif gibi desenlerin yanı sıra meyve yıldız gibi desenler de yapılabilmektedir. Kadınların doğadan esinlenerek şekillendirdiği tığ oyaları, yemeni, yazma, tülbent şal gibi örtülerin kenarlarına çekiliyor. Hazır oyalara göre daha şık daha gösterişli ve daha kaliteli olan el örgüsü oya modelleri ile detaylandırılan yazmalar uzun yıllar aynı şıklıkta kullanım imkânı sunuyorsunuz.

Tembel Gelin Tığ Oyası

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.