Kolay Hobiler

Tığ İşi ile Yapılan Türkan Şoray Oyası Yapımı

16 Aralık 2019
Tığ İşi ile Yapılan Türkan Şoray Oyası Yapımı

Tığ işi ile yapılan Türkan Şoray oyası en sevilen modeller arasındadır. Bu şık modeli öğrenmek ister misiniz?

Tığ İşi Yapımı İle Birçok Model Yapabilirsiniz 

Tığ işleri geçmişten günümüze çokça kullanılan örgü işleridir. Tığ oyası yaparken tığ ve yapılacak olan modele uygun iplik kullanılır. Piyasada birçok tığ çeşidi satılmaktadır. Yapacağınız tığ oyası için en uygun numaradaki tığı kullanmanız başarılı bir oya elde etmenizin en temel yoludur. Lif gibi daha kaba bir tığ oyası modeli için yüksek numaralı tığ kullanılırken; dantel gibi ince işçilik gerektiren tığ işlerinde düşük numaralı tığ kullanmak doğru olacaktır. Tığların numaraları dışında elinizde kullanım durumlarınıza göre de birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Sapları daha uzun veya kısa olan tığların dışında sap kısmında plastik aparatı ile elinizden kaymasını önleyecek tığları da bulmanız mümkün. 

Türkan Şoray Oyası Yapılışı

Tığ Oyası Nerede Kullanılır?

Birçok alanda tığ işi görmeniz mümkündür. Havlu kenarları, yazma kenarlarının yanı sıra salon ve mutfak gibi yerlere çeyizlik işlenen dantellerde de tığ işi görmek mümkündür. Ayrıca banyo lifi, örgü yelek- ceket, patik, seccade, perde, masa örtüsü ,şal, hırka ,bebek önlükleri, oyuncaklar gibi daha sayabileceğimiz pek çok alanda tığ işi kullanılmaktadır.

Tığ İşi Oyuncaklar

Günümüzde popüler olan sağlıklı çocuk oyuncaklarının temsilcisi amigurumi bebek yapımında da tığ kullanılmaktadır. Birçok farklı modelde yapılabilen bu oyuncaklar çocukların büyük ilgisini çekmektedir. Amigurumi yapımında da birçok tığ işi örgü teknikleri kullanılırken bu tekniklerin başında sık iğne en çok kullanılan tekniktir.

Türkan Şoray Oyası Yapılışı

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.