Kolay Hobiler

Tığ İşi Osmanlı Lale Bahçesi Çeyizlik Yazma Havlu Kenarı

26 Nisan 2019
Tığ İşi Osmanlı Lale Bahçesi Çeyizlik Yazma Havlu Kenarı

Osmanlı döneminde çok fazla olan lale motiflerinden yapılan tığ işi yazma ve havlu kenarı. Bu model hepimizi eskiye götürecek.

Osmanlı zamanında günümüze göre lale bahçeleri daha fazıymış. O zamanlarda her tarafta lale bahçesi görmek mümkünmüş. Geçmişten günümüze kadar da lale motifleri sürekli el işlerinde motif olarak kullanılmıştır. Gerek etamin, gerek örgü ve gerekse oyalarda kullanılan lale motifleri her zaman en çok kullanılan modellerden olmayı başarmış. Bu yazıda sizleri eskiye götürecek bir tığ işi yazma oyası paylaşımında bulunacağız. Büyük koca lalelerden oluşan motif genelde havlu kenarı için kullanılıyor. Küçüğünü yaparak sizler yazma, tülbent ve namaz başörtüsü gibi örtülerin etrafını süslemek için de kullanabilirsiniz. Osmanlı lale motifi veya lale bahçesi diye adlandırılan model görenlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Osmanlı Laleleri Tığ İşi Oya

Tığ işi anlatım aşağıdaki videoda. Baştan sona anlatımlı olarak verilen modeli Derya hanım anlatmıştır. Çeyizlik havlu hazırlayacak olanlar bu örneği kaçırmamalı. Geniş görünümüyle daha çok dikkat çekiyor.

Osmanlı Lale Bahçesi Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.