Kolay Hobiler

Tığ İşi Sepette Renkli Güzel Çiçekler Oyası Yapılışı

25 Eylül 2019
Tığ İşi Sepette Renkli Güzel Çiçekler Oyası Yapılışı

Tığ işi ile yapılan sepette renkli çiçekler oyasını buradan öğrenebilirsiniz. Güzel bir oya modeli daha sizlerle.

Tığ Oyası Neden Tercih Edilir?

Oya yapmak isteyenler, ancak çok fazla beceremeyen, tığoyası yapmaya yöneltmekte ve başarılı olmaktadır. Çünkü diğer tekniklere göre, tığ ile oya yapmak daha kolay yöntemler içerir. Havlu kenarları, yazma ve tülbent kenarları, bohça kenarları ve çeyize girebilecek nitelikteki birçok model tığ ile kolayca ve basit yöntemlerle örülebilmektedir. Marifetli kadınların en yetenekli olduğu tığ işleri, kenar süslemelerini çok seven kişilerin daha yatkın olduğu el emeği işlerdir.

Tığ Oyası Modası Nedir?

Tığ oyası modasını hiçbir dönemde kaybetmemektedir. Halen anneler, babaanneler, anneanneler tığ işleri ile oluşturdukları oya modellerini, torunlarının kızlarının çeyizinizde yer vermektedir. Renk renk tığ oyaları ile yapılmış, yazma kenarları, havlu kenarları ilgiyi üstünde tutmaya devam etmektedir. Fıstıklı tığ oyası, kelebek tığ oyası, yalancı iğne oyası gibi teknikler sayesinde birçok tığ işi örneği oluşturulabilmektedir.

Tığ İşi Sepette Çiçekler Oyası Yapılışı

En Kolay Tığ Oyası Nedir?

El becerisi olup da eline tığı alan herkes, tülbent oyaları modellerini, kolayca ve hızlı bir şekilde yapabilmektedir. Basit olan modelleri kendi isteğinize göre süsleyerek daha sık bir hale getirmenizde mümkündür. Boncuk ya da pul gibi detaylar ile birçok oya modeli oluşturabilirsiniz. Kürdan oyası, bayram şekeri, kelebek oyası, çiçek oyası, örümcek oyası gibi modeller en kolay tığ oyası örnekleridir. Hiç bilmeyen kişiler bile, kolay birkaç tekniği anlatımlı oya modellerini inceleyerek yapabilmektedir.

Tığ İşi Sepette Çiçekler Oyası Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.