Kolay Hobiler

Turna Gözleri Örgü Modeli Her Türlü Örgüye Çok Yakışıyor

13 Ekim 2019
Turna Gözleri Örgü Modeli Her Türlü Örgüye Çok Yakışıyor

Turna gözleri örgü modeli her türlü örgüye çok yakışan, şişle örülen bir örgü desenidir.

Örgü tekniği, şiş veya makine aracılığıyla, iplerin belirli bir düzende düğümlenmesiyle oluşan motif ve desen oluşturma tekniğidir. Bu teknikte, atılan düğümlerin yerleri, simetrik ve ölçülü olmak zorundadır. Bu sayede belirli bir sistemde ilerlenerek örme işlemi yapılmış olmaktadır. Çoraptan halı dokumacılığına kadar tüm örgü işlemleri bu temel esasa dayanmaktadır. Ancak yapılan işin ve kullanılan malzemenin türüne göre örgü modelleri farklılık oluşturabilir. Ancak sonuç itibariyle ortaya, son derece estetik ve kullanışlı ürünler çıkmaktadır. Özellikle estetik yönü ile insanların binlerce yıldır vazgeçemediği bir el sanatı durumundadır.

Turna Gözleri Örgü Modeli

Örgü Çeşitleri

Örgü çeşitleri, kullanılan ipin ve şişin cinsine ve kalınlığına göre değişiklik gösterebilir. Özellikle farklı kıyafet veya aksesuar için kullanılan örgü modeli, farklılık gösterebilir. Yelekler için kullanılacak ip çeşidi ile banyo lifinde kullanılacak malzemeler birbirinden farklı olmaktadır. Örgü denildiğinde genellikle ilk akla gelen, kazak veya hırka olmaktadır. Bu kıyafetler genellikle benzer örgü motiflerine sahiptir. Soğuk kış günlerinde kişiyi sıcak tutmaya yarayan örgü ürünü kıyafetler olduğu gibi, yaz mevsimi için de kullanılabilecek tarzda örgü elbiseler bulunmaktadır. Yapısı itibariyle kalın ve ince örgü teknikleri kullanılabildiğinden, her mevsime uygun, ürünler ortaya konulabilmektedir.

Örgü yapılışları izlenerek, sabırla ve sık tekrarla örgü işi öğrenilebilir. Kişinin, basit örgü tekniklerini öğrenmesinin ardından, kendi kişisel tarzını ve hayal gücünü yansıtabileceği, motif ve desen tasarımları da örgü ile kolayca ortaya çıkarılmaktadır.

Turna Gözleri Örgü Modeli Yapılışı

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.