Kolay Hobiler

Ustaların Yaptıkları 30 Tane İğne Oyası Modelleri

18 Kasım 2019
Ustaların Yaptıkları 30 Tane İğne Oyası Modelleri

İğne oyası ustalarının yapmış oldukları 30 tane iğne oyası modeli. Örnek çıkaracak olanlar için bir fırsat.

Yeni Sezon İğne Oyası Modelleri

İğne oyası 18. yüzyıldan beri günümüze kadar gelen ve düğümle yapılabilen bir tekniktir. Bir el işi sanatı olarak kabul görmüştür. İğne ve iplik ile makas kullanılarak yeryüzündeki çiçek ve yaprak objeler göz önünde bulundurularak pek çok çeşitli desenlerde iğne oyası yapılabilir. Pek çok figürler tasarlanabilir. Önemli olan tek teknik nokta düğümdür.

İğne Oyası Kullanılan Yerler

İğne oyası yapılışları ve örnekleri ile her türlü objelerde, yemeni, tülbent ve şallarda, havlu kenarları ve ev dekorasyonlarında yapılır ve kullanılır. Yalnızca bize ait ve kültürümüze özel bir örgü tekniği türüdür. Kişiler dert ve sevinçlerini el emeğine dökerek rahatlamış olur ve iğne oyasını bir aracı olarak kullanmışlardır.

Ticaret Amacıyla Yaygınlaşmıştır

Bu tür el sanatlarının kıymetinin bilinmesi ile kızlarımızın çeyizlerinde birer yapma çiçekçikler ve oyalar babında havlu kenarları süslenerek yer almaktadır. Kızlarımızın olmazsa olmazları arasındadır.

Ev hanımlarımızın eli yatkın olanları ev ekonomisine katkıda bulunmak için bu tür el emeği göz nuru iğne oyalarını yaparak satar ve bir çok çeşitli desenlere imza atarlar.

Yazmalara Renk Katar

Yazma kenarları bu tür işlemelerle canlanır, renklenir. Hanımların başındaki yazmada, boynundaki fular da hatta bileklik, kolye ve gözlük ipi süslemesinde kullanılır. İpin sarmaşık çiçekleri oyası ile kumaşları süslemede de bu sanat eseri el emeğinin değeri yadsınamaz.

Sizlerde bu kıymetli el emeği göz nuru iğne oyası desenleri ile İlgileniyorsanız, web sitelerinden ve açıklamalı iğne oyası kitapçıklarından faydalanabilir ve destek alabilirsiniz

Ustaların Yaptıkları İğne Oyaları

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.