Kolay Hobiler

Ütü Yapılan Üç Boyutlu İğne Oyası Modeline Bayılacaksınız

14 Eylül 2019
Ütü Yapılan Üç Boyutlu İğne Oyası Modeline Bayılacaksınız

İğne oyası – Ütü yapılan ve üç boyutlu görünen iğne oyası modeline hayran kalacaksınız. Modeli beğenenlere ise bir süprizimiz var.

Geleneksel İğne Oyaları

Geçmişten günümüze kadar iğne oyaları ince işçiliği ile sanat eserlerinin ortaya çıkması için verilen büyük emektir. İğneyle kuyu kazılması gibi göz nuru ve emeğin buluşmasıdır. Mutlaka anneden kızına aktarılan kenarları iğne oyalı tülbentler çeyiz sandığında hurçlara sarılı olarak başköşeyi almıştır. Çok ilgi gördüğü için iğne oyası yapmasını bilmeyenlerde başkasına çeyiz olarak en az 10 tane olmak üzere yaptırılır. Yapılması zor ama seyredilmesi kolay olan iğne oyaları kendine verilen emeği şık duruşuyla gösterir.  İğne oyası yapanların mutlaka çeşitli modelleri vardır. Beğenilen modeller seçilerek sipariş durumuna göre işlenip sahibine istenen zamana göre teslim edilir. Rengarenk ipliklerle ışıl ışıl parlayan kullanışlı olan modeller zaman içinde değişim gösterse de halen ilk tercih edilendir.

Ütü Yapılan Üç Boyutlu İğne Oyası

Çeyiz Sandıklarında Özenle Saklanır

Nesilden nesile göz nuru olan emeğe duyulan saygı nedeniyle tülbent ve havlular işlenmiştir ama saklanılır kullanılmaz. Bu nedenden dolayı evlenecek kızın çeyizinde büyük emeklerle yapılmış olan iğne oyalı havlu veya tülbentler vardır.

İsmiyle Uyumlu Şık Modeller Vardır

Yazmaya yapılan iğne oyası modelleri aynı zamanda fular kenarına işlendiğinde çok şık durmaktadır. Renklerin emek ve göz nuruyla buluşmasından dolayı oyalar çiçek tarlasını andırır. Tülbent ve yazmalara daha renkli modeller tercih edilirken namaz örtülerine yapılan oyalar daha sade ve tek renk olması tercih edilir. Düz veya sade havlulara da uyum sağlamasına bakılarak havlu oyaları yapılır. Çeyize konulmak üzere iğne oyalı havlular yapılarak çeyiz sandıklar da saklanır. Kolye kenarı olarak yapılan modellerde boyunda şık durmaktadır.

Ütü Yapılan Üç Boyutlu İğne Oyası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.