Kolay Hobiler

Yabancılarında Çok Sevdiği Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

20 Aralık 2019
Yabancılarında Çok Sevdiği Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Yabancı ülkelerdeki insanların da severek yaptıkları tığ işi oya modelinin anlatımını burada sizinle paylaştık.

Tığ işi ile yapılan işler en kıymetli zamanı değerlendirme yollarından biridir. Ev kadınlarının ya da hobi edinmek isteyen herkesin yapabileceği faydalı bir aktivite ve üretme şeklidir sadece bir iplik ve birkaç liralık tığ ile çok farklı kullanım alanlarına hitap eden malzemeler yapılabilmektedir. Kıyafet olarak ta ev tekstil malzemeleri olarak da yapılan tığ işleri çok amaçlı olarak kullanılabilmektedir. Evlere şıklık zarafet güzellik ve sıcaklık katan tığ işleri el emeği göz nuru ile üretildiği için değerlidir. 

Yabancıların Çok Sevdiği Tığ İşi Oya Modeli

Sanat eseri türlerinden tığ işi

Herhangi bir parçayı yapmak hem zaman hem emek hem sabır gerektirecektir. Her alanda olduğu gibi üretmenin saygınlığını hak eden tığ işi yapımı evlerin en değerli köşelerinde yerlerini alır. Tığ oyası modelleri de farklı renkteki ipliklerle yazma kenarlarına yapılır ve bazen sevilenlere hediye edilir bazen kapalı bayanların başlarında elbiselerinin tamamlayıcısı olarak kullanılır. Tığ işi ile en çok yapılan işler arasındadır ve halen annelerimizin anneannelerimizin sandıklarında yerlerini korur.

İlmek ilmek yapılan işçilik

Emek verilen her şeyin muhakkak değeri vardır. Ve tığ işi ince işçilik olarak emeği simgeler. Sabırla ve emekle üretilen bu işler bazı kadınların da ekonomik gelir kaynağı olur. El işi ile evini geçindiren ya da ev geçimine katkı sağlayan kadınlar da vardır. Tığ oyaları çalışmanın üretmenin sabrın birçok çeşidinden biridir.

Yabancıların Çok Sevdiği Tığ İşi Oya Modeli

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.