Kolay Hobiler

Yapamazsın Diyenlere İnat Çok Güzel İğne Oyası Yapılışı

1 Aralık 2019
Yapamazsın Diyenlere İnat Çok Güzel İğne Oyası Yapılışı

Yapamazsın diyenlere inat herkes bu iğne oyası modelini yapabilecek. Videoyu izleyen herkes iğne oyası motiflerini çıkarabilecek.

İğne oyası oya modelleri denilince akla değişik modeller rengârenk örnekler işlemeler gelir. Bu işlemeler hem emek hem de göz nuru gerektirir. Dikkat edilmesi gereken püf noktaları yaptıktan sonra keyifli ve göz alıcı eserler ortaya çıkarmak en keyiflisidir. İğne oyası tek başına kullanılmaz çoğu zaman ama tercih meselesidir. Kadınlarımız tarafından geçmişten bu yana ama kar amaçlı ama hobi olarak evlerimizi süslemektedir. İğne iplik baş malzemesi olmakla birlikte 3 boyutlu dantel olarak bilinmektedir.

Püf Noktaları Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk başta dikkat edilmesi gereken nokta kumaşta çok büyük delikler olmaması için seçilen iğnenin küçük olmasıdır. İpi iğneye dolarken çift düğüm atarsanız hem dik durur hem de kolay şekil alır. Yapılan Oya’nın güzel şekil alması için düğümlerin sıkı ve sert olmasına mutlaka dikkat etmek gerekir. Seçilen ipin pürüzsüz olması gerekiyor ki oya örnekleri işlenirken güzel durup sökmek gerekmesin. Oya’yı yaparken hem ters yapılması hem de sağa sola dönerek yapılması çok önemlidir. Bu püf noktalara dikkat edilmesi hem Oya’nın dik güzel durmasına hem de sert sıkı gözükmesine olanak sağlar. Yapmış olduğunuz emeğin uzun seneler dayanıp gelecek kuşaklara güzel bir şekilde kalmasını sağlamaktadır. 

Çeyizleri Süsleyecek İğne Oyası Modeli

Gelinler kayınvalideler tüm yaşanmışlıklarını oyalara ilmek ilmek işleyerek gelecek nesillere aşkı mutluluğu yaşadıkları heyecanları aktarıp güzel eserler bırakırlar. Bir Türk dantelidir ve Türk kadınına özgü bir el sanatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm duyguların dile geldiği bu eserler hala sevilerek kullanılmakta ya da ata yadigârları olarak sandıklarda çeyizlerde saklanmaktadır.

Çeyizleri Süsleyecek İğne Oyası Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.